StoryEditor

Samowystarczalność energetyczna polskiej wsi. Międzynarodowa konferencja już 21. października

W dobie kryzysu energetycznego pytania o pozyskanie źródeł energii i ciepła z naturalnych źródeł są jak najbardziej zasadne. Jakie są perspektywy polskiego sektora energetycznego? Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Jakie są szanse rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich? Jakie bariery musimy pokonać w tym obszarze? Odpowiedzi na te pytania padną podczas V. edycji Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”.
17.10.2022., 14:10h

Patronat medialny nad tą konferencją, która odbędzie się 21 października br. w Grodnie k. Międzyzdrojów objęła m. in. Redakcja top agrar Polska. Obecni na niej będą przedstawiciele resortu gospodarki, organizacji pozarządowych, branżowych i środowisk naukowych, a także samorządowcy, politycy i przedsiębiorcy, którzy podyskutują o zielonej energii będącej przyszłością wsi oraz efektywności energetycznej obszarów wiejskich w Polsce. Wprowadzenia w tematykę konferencji dokonają Kadri Simson, komisarz ds. energii UE, oraz prof. Jerzy Buzek (na zdjęciu), przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

W programie konferencji przewidziane są dwa panele tematyczne.

Panel I: Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich

W ramach pierwszego panelu omówione zostaną możliwości wsparcia energetyki odnawialnej, a w szczególności biogazowni w zakresie polityki energetycznej na terenach rozproszonych w Polsce. W obliczu widma kryzysu energetycznego w Europie po agresji Rosji na Ukrainę, wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energetycznych jest jednym z najistotniejszych zagadnień, dla których należy szukać pilnych, a zarazem efektywnych rozwiązań.

 

W panelu wezmą udział:

·         Henryk Kowalczyk – wicepremier RP, minister odpowiedzialny za rolnictwo i energetykę na obszarach wiejskich

·         Norbert Lins – przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI)

·         Teresa Czerwińska – wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego

·         Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE

·         Narcis de Carreras Roques prezes GD4s

 

Panel II: Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich

Tej kwestii poświęcony będzie drugi panel. Towarzyszyć mu będzie dyskusja ekspercka o doświadczeniach przedsiębiorców i inwestorów w obszarze realizacji przedsięwzięć OZE w Polsce – od etapu projektowania i realizacji do użytkowania przedmiotowych instalacji. Poruszony zostanie również temat perspektywy intensyfikacji wsparcia i rozwoju tej gałęzi energetyki w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej.

Dyskutować o tym będą zaproszeni goście:

 

·         Grzegorz Brodziak – prezes zarządu Goodvalley AGRO S. A.

·         Krzysztof Dziaduszyński – członek zarządu PAK PCE Fotowoltaika Sp. z o.o.

·         Marcin Laskowski – prezes zarządu PGB Inwestycje Sp. z o.o.

·         Ryszard Pawlik – doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do PE

·         Mateusz Balcerowicz – dyrektor Departamentu Innowacji w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

 

„Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” to cykl prestiżowych konferencji poświęconych problematyce bezpieczeństwa energetycznego, środowiska naturalnego oraz rolnictwa w kontekście rozwoju obszarów wiejskich w Polsce oraz Unii Europejskiej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Agro Promotion.

Konferencja odbędzie się w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów. Wszystkich zainteresowanych technologią odnawialnych źródeł energii i ochroną środowiska na obszarach wiejskich zapraszamy do rejestracji poprzez stronę: www.forum-grodno.pl/.

oprac. bcz

Fot. Bujoczek

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:22