StoryEditor

Ursus C-360: wymiana instalacji elektrycznej

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując instalację, czym różni się markowy produkt sygnowany logo Ursusa od innych dostępnych w handlu instalacji oraz jak podłączyć poszczególne detale.
31.12.2016., 21:12h

SCHEMAT INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ URSUSA C-360

Aby możliwe było przekazanie oświetlenia na maszyny towarzyszące nie można zapomnieć o poprawnym podłączeniu gniazda elektrycznego. Wystarczy podpiąć 5 przewodów. Do górnego zacisku (patrząc od przodu gniazda) podłączamy lewy kierunkowskaz. Na zdjęciu widoczny zacisk z numerem 1 z zielonym przewodem. Do dolnego zacisku (nr 4) podłączamy przewód niebieski przekazujący zasilanie na prawy kierunkowskaz. Widoczny na zdjęciu przewód żółty odpowiada za światła stop (zacisk nr 6), a czerwony za światła postojowe (zacisk nr 5). Teraz wystarczy podłączyć masę do gniazda, którą łączymy z zaciskiem nr 3.

Dokonując modernizacji instalacji elektrycznej lub montując dodatkowe oświetlenie pamiętajmy, żeby każdą końcówkę przewodu pokryć cyną, co zabezpieczy złącze przed śniedzeniem. Chcąc doposażyć w ciągnik w dodatkowe lampy robocze warto zdecydować się na modele LED. Ich koszt zakupu nie jest wysoki (30-50 zł brutto za sztukę), a trwałość zdecydowanie większa niż np. lamp halogenowych. Dodatkowo lampy LED nie mają dużego poboru prądu, dzięki czemu nie ma problemu z wpięciem ich w instalację.

Oryginalnie Ursusy C-360 i C-330 mają reflektory przykręcane po bokach maski. Jeśli jednak ciągnik współpracuje z ładowaczem czołowym warto zmienić ulokowanie lamp. W handlu dostępne są siatki maski, które umożliwiają montaż reflektorów w ich wnętrzu, co skutecznie ogranicza możliwość uszkodzenia lamp przez wysięgnik ładowacza.

Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 15:08