StoryEditor

Barwy jesieni - pomysły na dekorację

Późną jesienią ogród stroi się w intensywne barwy – czerwone, pomarańczowe, żółte i różowe. W słotne dni zasuszone kwiatostany i kilka zerwanych gałązek z kolorowymi liśćmi czy owocami będą idealną dekoracją w domu, altanie lub obejściu.
04.11.2023., 09:00h

Gdy odwiedzam panią Kamilę Kasperską, która wraz z mężem Bogdanem prowadzi certyfikowane ekologiczne gospodarstwo rolne "Anielskie Ogrody", położone w miejscowości Budachów w woj. lubuskim, jesień rozświetliła już ogród całą gamą ognistych barw.

image

Kamila Kasperska – ekologiczne gospodarstwo rolne "Anielskie Ogrody", Budachów (woj. lubuskie) – z naręczem suszonego wrotyczu.

FOTO: Katarzyna Sierszeńska

Gospodyni z łatwością dobiera rośliny i tworzy z nich piękne jesienne kompozycje. Dekoracje wykonuje z tego, co rośnie wokół, w ogrodzie i na łące. Sieje i sadzi kwiaty, które zawsze się sprawdzają. Zatrwiany, suchołuski, hortensje czy lawendę suszy w sezonie w stodole, żeby mieć kolorowe kwiaty, gdy już nic nie kwitnie w ogrodzie.

image

Wieniec z hortensji bukietowej Phantom uwity na podkładzie ze słomy. Kwiatostany – pani Kamila użyła ich około 60 – można przymocować za pomocą sznurka lub drucika.

FOTO: Katarzyna Sierszeńska
image

Wianek adwentowy z daglezji i białego zatrwianu wrębnego uwity na podkładzie ze słomy. Dodatki: cztery szklane świeczniki na szpikulcu metalowym (wielokrotnego użytku) oraz świeczki.

FOTO: Katarzyna Sierszeńska

Pani Kamila nie używa gąbek florystycznych, klejów, farbek, brokatu, farbowanego suszu, plastikowych wstążek ani innych sztucznych dodatków. Po jakimś czasie wszystko można rozłożyć i dodać do kompostu.

image

Latem warto pomyśleć o zasuszeniu kwiatów z myślą o późniejszych jesiennych i zimowych kompozycjach. Na zdjęciu suszone kocanki ogrodowe, zwane też suchołuskami, w drewnianych skrzyneczkach na słomie.

FOTO: Katarzyna Sierszeńska
image

Prostą dekorację – ozdobę płotu lub furtki – można wykonać z pędów winobluszczu z przebarwionymi na czerwono liśćmi oraz gałązek pnącej róży z owocami.

FOTO: Katarzyna Sierszeńska

Dzięki temu wianki, stroiki i bukiety zasilą później kolejne rośliny. Zgodnie z filozofią gospodarzy "Anielskich Ogrodów" chodzi o to, żeby dekoracje cieszyły, ale nie przyczyniały się do zaśmiecania środowiska.

image

Kompozycja z gałązek berberysu, jabłek Szara Reneta oraz orzechów włoskich. Jesienią największą ozdobą krzewów berberysu są szkarłatne liście oraz drobne, czerwone owoce. Jako podstawę pani Kamila wykorzystała porośnięty mchem stary pień drzewa.

FOTO: Katarzyna Sierszeńska
image

Gałązki ognika szkarłatnego Orange Glow doskonale nadają się do wazonu. Pani Kamila tworząc kompozycję wykorzystała stare ciemnozielone butelki. Całości dopełniają owoce pigwowca japońskiego.

FOTO: Katarzyna Sierszeńska
image

dekoracje jesienne

FOTO: Katarzyna Sierszeńska
image

owoc pigwy

FOTO: Katarzyna Sierszeńska

 

Katarzyna Sierszeńska
Autor Artykułu:Katarzyna Sierszeńska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 02:03