StoryEditor

Niedziele handlowe 2023: Są zmiany terminów zakupów przed Świętami

W 2023 roku mamy tylko 9 niedziel handlowych i to się nie zmieni. Zmienią się za to ich grudniowe terminy. Jeżeli planujecie zakupy przed Świętami Bożego Narodzenia, to powinniście poznać najnowsze zmiany w zakresie handlu w niedzielę i Święta w tym roku!
09.11.2023., 12:09h

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg przygotowała projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni. Ma on zostać przyjęty niebawem przez Radę Ministrów i wejść w życie od razu z dniem przyjęcia. Zmiany dotyczą bowiem zmian w handlu w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia, a do grudnia pozostało już niewiele czasu.

 

Tylko 9 niedziel handlowych w 2023 roku

 

Przypomnijmy, że w 2023 roku mamy tylko 9 niedziel handlowych i zostały one zaplanowane w następujących terminach:

 • 29 stycznia 2023 r. 
 • 2 kwietnia 2023 r.
 • 30 kwietnia 2023 r.
 • 25 czerwca 2023 r.
 • 27 sierpnia 2023 r.
 • 17 grudnia 2023 r.
 • 24 grudnia 2023 r.

 

To oznacza, że 2 ostatnie niedziele handlowe wypadną dopiero w grudniu. Rząd jednak planuje zmiany w tym zakresie i chce dokonać zamiany jednego z grudniowych terminów niedziel handlowych.

 

Zmiana terminów niedziel handlowych w 2023 roku

- Biorąc pod uwagę fakt, że w roku 2023 jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię, proponuje się wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zgodnie z którą niedziela 24 grudnia będzie dniem objętym zakazem handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem - czytamy w usasadnieniu do projektu ustawy, który przygotowała minister Marlena Maląg.

Jednocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i handlu ministerstwo rodziny i polityki społecznej proponuje ustanowienie, tzw. niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia 2023 r. Ma to pozwolić mimo zmiany terminu na realizację planów zakupowych.

 

Czy w niedzielę 24 grudnia będzie można robić zakupy?

Projekt ustawy przygotowany przez resort rodziny przewiduje wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zgodnie z którą niedziela 24 grudnia 2023 r. będzie dniem objętym zakazem, o którym mowa w art. 5 ww. ustawy, polegającym na zakazie handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. To oznacza, że w Wigilię nie będzie można robić zakupów w sklepach i galeriach handlowych, gdyż te będą zamknięte

 

Zmiana godzin dokonywania zakupów w grudniową niedzielę handlową

Zmiany w ustawie minister rodziny i polityki społecznej tłumaczy est to szczególnym czasem jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia, przygotowań i spotkań rodzinnych. Nikt tego dnia nie powinien pracować więcej niż jest to konieczne.

Ale nie tylko termin niedzieli handlowej się zmieni, lecz także godziny, w których można będzie dokonywac zakupów. Ustawa pzrewiduje bowiem ograniczenie handlu w dniu 10 grudnia br. do godz. 14.00.

Jeżeli zatem plaujecie grudniowe przedświąteczne zakupy w niedziele handlowe, to 10 grudnia, czyli w nowym terminei zrobicie je tylko do godz. 14:00. W drugim terminie, czyli 17 grudnia zakupy na Święta będzie można zrobić w godzinach otwarcia poszczególnych sklepów czy też galerii handlowych.

 

Jaki sklep może być otwarty w niedzielę?

Przypomnijmy, że w aktualnie obowiązującej  ustawie przewidziane są wyjątki od zakazu handlu i czynności handlowych w niedzielę, a należą do nich:

 • stacje paliw,
 • apteki i punkty apteczne,
 • zakłady lecznicze dla zwierząt,
 • placówki, gdzie przeważa sprzedaż kwiatów,
 • placówki, gdzie przeważa handel pamiątkami i dewocjonaliami,
 • placówki, gdzie przeważa sprzedaż prasy, biletów komunikacji miejskiej, kuponów z grami i wyrobów tytoniowych,
 • placówki pocztowe, gdzie przeważają usługi związana z pocztą,
 • placówki o obiektach infrastruktury krytycznej,
 • placówki organizowane na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez,
 • piekarnie, cukiernie, lodziarnie,
 • placówki zajmujące się rolniczym handlem detalicznym,
 • od 1 czerwca do 30 września – placówki prowadzące handel wyłącznie maszynami rolniczymi, częściami zamiennymi do tych maszyn, materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych,
 • na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych prowadzonych przez spółki prawa handlowego, których przeważająca działalność polega na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami na użytek handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi,
 • placówki handlowe prowadzone przez podmioty nabywające towary na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych,
 • placówki handlowe, w których jest prowadzony wyłącznie skup produktów pochodzenia rolniczego, w szczególności zboża, rzepaku, rzepiku, buraków cukrowych, roślin białkowych, innych upraw polowych, owoców, warzyw, mleka surowego lub runa leśnego.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 12:03