StoryEditor

Magazyn energii w domu na wsi – czy się opłaca?

Czy warto zainwestować w magazyn energii w wiejskim gospodarstwie domowym? Jakie programy dofinansowań mogą pomóc w realizacji tego celu? Wreszcie, jaki jest koszt takiej inwestycji?
30.06.2024., 09:00h

Spis treści

Kiedy magazyn energii się opłaca?

Ile kosztuje magazyn energii? 

Dofinansowanie do magazynu energii

Program Moja Elektrownia Wiatrowa dofinansuje magazyny energii

Magazyn energii a środowisko

Dzięki magazynom energii możemy przechowywać nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Magazyn energii jest jej uzupełnieniem. Panele wytwarzają bowiem więcej energii podczas słonecznych dni. Najczęściej są to momenty, kiedy nie jesteśmy w stanie wykorzystać całej tej energii. Często wszystkie sprzęty zaczynają pracować w godzinach popołudniowych lub wieczornych, kiedy słońca jest jak na lekarstwo. Aby maksymalne spożytkować zgromadzony przez fotowoltaikę prąd w obrębie gospodarstwa domowego, warto zainwestować w magazyn energii właśnie. 

Kiedy magazyn energii się opłaca?

Zakup magazynu energii powinien być poprzedzony audytem, kalkulacją i wyliczeniem zapotrzebowania dziennego na prąd. To indywidualna sprawa. Na wsiach, gdzie coraz więcej osób zakłada instalację fotowoltaiczną i jest sporo domów jednorodzinnych, poleca się magazyny o pojemności 5-12 kWh. Zasada jest jasna – im więcej prądu potrzebujemy, aby obsłużyć wszystkie domowe urządzenia, tym bardziej opłaca się zainwestować w magazyn energii.

Przeczytaj także: Mój Prąd 6.0 jeszcze nie ruszył! Czy w tym roku będzie nabór wniosków?

Ile kosztuje magazyn energii? 

Magazyny energii różnią się od siebie pojemnością i oczywiście ceną. Kwota, jaką trzeba przeznaczyć na sprzęt pasujący do przeciętnego gospodarstwa domowego (o pojemności 10 kWh), zaczyna się od ok. 23 tysięcy złotych..

Dofinansowanie do magazynu energii

Niebawem ruszy program Mój Prąd 6.0 – wystartuje po wakacjach. Początek naboru planowany jest na wrzesień.  Program “Mój prąd” cieszy się w Polsce dużą popularnością. Jego celem jest pomoc w instalowaniu urządzeń do wytwarzania zielonych źródeł energii, zwłaszcza fotowoltaiki. Dopłaty w programie “Mój prąd” przyznawane są zawsze do inwestycji, które już zostały zakończone. W piątej edycji można było zdobyć do 16 000,00 zł na magazyn energii elektrycznej. W nowej odsłonie ma zostać wprowadzona znacząca zmiana – magazynowanie energii ma stać się obligatoryjne.

image
Ceny energii

Będą ogromne podwyżki cen węgla i gazu przez dyrektywę UE. Kiedy?

Program Moja Elektrownia Wiatrowa dofinansuje magazyny energii

Już wystartował nabór wniosków w programie Moja Elektrownia Wiatrowa – od 17.06.2024 do 16.06.2025 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków  O pieniądze mogą starać się właściciele i współwłaściciele domów mieszkalnych, zarówno nowych jak i starych. Wsparcie obejmie zakup i montaż turbiny, falownika i urządzeń wspomagających, także magazynów energii w postaci akumulatorów. Jest to dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej – akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh, lecz nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh.

image
Magazyn energii
FOTO: Envato Elements

Magazyn energii a środowisko

Wszystkie te programy mają spowodować wzrost autokonsumpcji energii elektrycznej wytworzonej przez zamontowane w domu profesjonalne urządzenia, a także poprzez jej magazynowanie, co przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na klasyczne paliwa na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. lipiec 2024 19:16