StoryEditor

Oszczędzaj prąd

Choć latem długo jest jasno to prądu zużywamy bardzo dużo, a może się okazać, że w łatwy sposób zmniejszymy rachunki za prąd. 
14.08.2015., 14:08h

By zmniejszyc rachunki za prąd wystarczy zastosować kilka prostych metod. Okaże się, że nie wpłynie to na nasze codzienne życie, a jedynie na zmniejszone rachunki.

Po pierwsze zastanówmy się nad zmianą dostawcy energii elektrycznej. Jeśli jest to możliwe to warto zapoznać się z ofertą różnych dostawców bo może się okazać, że ceny dostaw róznią się znacznie pomiędzy sobą. 

Zanim kupimy sprzęt do domu, niezależnie czy jest to lodówka, pralka czy zmywarka, nalezy spojrzeć, jaką dany sprzęt ma klasę enerfetyczna. To kolorowy wykres z literkami od A do G. Obecnie na rynku dostępne sa produkty z podwójna literką A lub z jednym i więcej plusami - oznacza to, ze sprzęt jest znacznie bardziej energooszczędny od tych z jedna literką A lub B. 

Po trzecie, powinniśmy racjonalnie użytkować sprzęt. Jeśli planujemy zrobić małe pranie albo tylko płukanie to ustawmy konkretny program. Podobnie, chcąc zrobić herbatę na jedną szklankę, nie gotujmy pełnego czajnika wody. 

Wyłączanie światełek to ważny element oszczędzania. Powinniśmy na noc wyłączać urządzenia z prądu oraz wyłączać listwy zasilające. Nie ma potrzeby zostawiania telewizora na czuwaniu podobnie, jak powinniśmy wszystkie ładowarki wyciągać z prądu po naładowaniu urządzenia. 

No i dość istotny punkt oszczędzania - sprzątaj regularnie. Im czystsze klosze od zyrandoli, zarówki czy nawet ściany (do tego pomalowane w jasncyh barwach), tym po prostu jaśniej w domu. 

ec

Ewelina Cisłak
Autor Artykułu:Ewelina Cisłak

redaktor „top agrar Polska”, specjalistka w zakresie tematyki domu i rodziny.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 19:20