StoryEditor

Uwaga rolnicy! Będzie gwarantowana cena energii!

Z ogłoszonej właśnie tarczy solidarnościowej mającej chronić przed wzrostami cen energii w 2023 roku skorzystać mają także rolnicy. Sprawdzamy, na jakich zasadach i jaki przewidziano dla nich limit zużycia prądu.
16.09.2022., 11:09h

Cena energii elektrycznej w 2023 r. ma być gwarantowana dla gospodarstw domowych do 2000 kWh

Z dzisiejszej zapowiedzi rządu wynika, że cena energii elektrycznej w 2023 roku ma być gwarantowana dla gospodarstw domowych do 2000 kWh. Ma to przynieść oszczędności w wysokości 150 zł miesięcznie na jedno gospodarstwo domowe. 

– Wszystkie gospodarstwa domowe bez wyjątku będą miały gwarantowaną cenę energii do poziomu 2 tys. kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności będą nawet na poziomie 150 zł miesięcznie – wyjaśnił premier.

Dla rolników będzie gwarantowana cena energii

Premier poinformował, że ze wsparcia będą mogli skorzystać także rolnicy. W przypadku tej grupy limit będzie wyższy niż dla gospodarstw domowych i wyniesie 2600 kWh. Taki sam pułap, do którego nie będzie żadnej podwyżki, będzie obowiązywał w przypadku gospodarstw domowych, w których jest przynajmniej jedna osoba niepełnosprawna oraz takich, gdzie jest co najmniej trójka dzieci.

Do 2600 kWh zużycia prądu rolnicy bez podwyżek cen

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Z wyjaśnień Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska wynika, że w 2023 roku cena prądu nie wzrośnie i będzie taka, jak w tym roku. Rolnicy nie będą mieć żadnej podwyżki do 2600 kWh zużycia prądu.  

– Dopiero po przekroczeniu tej stawki w momencie wystawiania rachunków przez dostawcę energii będzie ta druga podwyższona taryfa, która będzie zatwierdzona w procesie taryfikacji przez Urząd Regulacji Energetyki w końcówce tego roku – wyjaśniała Moskwa.

Premier dodał, że zamrożenie do wskazanego limitu dotyczy też dodatkowych opłat: przesyłowej i handlowej.

Co musi zrobić rolnik, by skorzystać z gwarantowanej ceny energii?

By skorzystać z gwarantowanej ceny energii, gospodarstwo domowe nie składa żadnych dokumentów. To dostawca energii będzie na podstawie rachunków oceniał poziom zużycia energii i automatycznie cenę obniżał.

Jeżeli chodzi o rolników to obniżenie ceny nastąpi na podstawie zaświadczenia z urzędu dokumentującego zapłacenie podatku rolnego.

Natomiast w przypadku dużej rodziny wystarczy Karta Dużej Rodziny, a w przypadku osoby z niepełnosprawnością – dokument potwierdzający niepełnosprawność 

Żadnych innych wymogów i dokumentacji nie ma – wyjaśniła Moskwa. 

Rządowa pomoc dla firm, także dla producentów nawozów

Premier zapowiedział również wsparcie dla firm z przemysłu energochłonnego. Mowa o 5-6 mld zł wsparcia, które będzie polegało na dofinansowaniu zakupów energii elektrycznej i gazu. Pomoc ta ma trafić m.in. do producentów nawozów. 

– Pakiet dla przedsiębiorstw energochłonnych jest niezwykle istotny z punktu widzenia łańcuchów dostaw. Jeszcze w tym roku do wydania będzie około 5 miliardów na rzecz tych przedsiębiorców, a pośrednikiem w tym programie będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Wsparciem zostaną objęte przedsiębiorstwa takie jak huty, producenci stali, ceramiki, szkła czy producenci nawozów azotowych. Ostatnia sytuacja pokazała przecież, że produkcja azotu wiąże się również z innymi elementami, które wpływają nawet na rynek spożywczy – tłumaczył Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Poza tym będzie dodatkowa obniżka kosztów energii za świadome zmniejszanie zużycia energii przez gospodarstwa. Jeśli zmniejszą zużycie prądu, dostaną o 10 proc. niższy rachunek.

Dodatkowo premier zapowiedział też wsparcie dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną.

– Tu będziemy punktowo kierowali dodatek energetyczny, tak jak wcześniej zrobiliśmy to w odniesieniu do pelletu, oleju, drewna opałowego, gazu czy węgla – mówił.

źródło: tygodnik-rolniczy.pl
fot. Pixabay

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 05:13