StoryEditor

Uważaj - Barszcz Sosnowskiego znowu się pojawia!

Niestety słoneczna pogoda, a przy tym wysoka temperatura, są sprzymierzeńcami dla wzrostu barszczu Sosnowskiego. Rośliny bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia. Zobacz, co musisz wiedzieć, aby się przed nią uchronić.
21.06.2019., 14:06h
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowsky) jest rośliną inwazyjna przywleczoną do naszego kraju z rejonu Kaukazu w końcu lat 50. XX wieku. W Polsce uprawiany był w celu urozmaicenia paszy dla bydła. Roślina wydawała się kusząca ze względu na posiadaną masę i przyrost, jednak okazała się szkodliwa. Przez brak kontroli nad tym gatunkiem rozprzestrzeniła się na teren całego kraju.

Można go spotkać na nieużytkach, bezdrożach, poboczach i w pobliżu cieków wodnych (kanałów, rowów). Jest rośliną lubiącą wilgotne siedliska. Ze względu na swoje rozmiary intensywnie zachwaszcza teren. Przez meszek który pokrywa roślinę, staje się ona niebezpieczna dla naszego zdrowia. Barszcz jest szczególnie niebezpieczny podczas wysokiej wilgotności i temperatury powietrza. Nasilają się wtedy jego właściwości parzące.

Skutki

Bliskie spotkanie z barszczem może mieć fatalne dla nas skutki. Nie należy ignorować szkodliwości tej rośliny... Toksyczna substancja wydzielana przez tego roślinnego intruza powoduje podrażnienia skóry, które prowadzą do zapalenia. Mało tego, po kontakcie z barszczem Sosnowskiego, na skórze powstają rany i pęcherze, które trudno się goją, pozostawiając po sobie blizny. Spotkanie z tą rośliną może prowadzić do zapalenia spojówek. Wyraźne objawy poparzenia niestety nie występują od razu.

Jak wygląda

Barszcz Sosnowskiego w pierwszej chwili przypomina przerośnięty koper. Jego wysokość może dochodzić nawet do 4 metrów. Łodyga w dolnych partiach pokryta jest purpurowymi plamami, a wyżej jest zielona. Liście zazwyczaj zakończone są tępo, a blaszka liściowa ma krótkie zaokrąglone ząbki. Baldachy mierzą nawet do 50 cm średnicy.

Co zrobić

Jeśli miałeś/aś styczność z barszczem Sosnowskiego natychmiast podejmij działanie. Przede wszystkim dokładnie przemyj miejsce kontaktu wodą z mydłem, a później skontaktuj się z lekarzem. Przez dwie doby unikaj słońca. Ten krok podejmij nawet jeśli podejrzewasz kontakt z barszczem.

Na poparzenie

Na poparzenia barszczem Sosnowskiego możesz stosować krem lub maść przeciwdziałającą reakcją uczuleniowym, która złagodzi je.  dkd
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 08:36