StoryEditor

KGW Feniks Noskowo-Radomice-Strzyżewo z Wielkopolski wygrało Bitwę Regionów 2024!

Konfitowana pierś z gęsi z sosem z wina z czerwonej porzeczki, modrą kapustą i wielkopolską pyrą jak z ogniska podbiła serca jury tegorocznej edycji konkursu kulinarnego "Bitwa Regionów". Koło Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski zdobyło I miejsce w finale, który odbył się 22 września w Gnieźnie.

27.10.2024., 18:00h

KGW Feniks Noskowo-Radomice-Strzyżewo jest kołem młodym i liczy 31 członków. W "Bitwie Regionów" koło z Wielkopolski startowało dwukrotnie: w 2023 roku zajęło I miejsce na etapie wojewódzkim, w tym roku wywalczyło złoto w finale, otrzymując nagrodę w wysokosci 25 tys. zł oraz wyjazd na targi Grüne Woche, które odbędą się w styczniu 2025 roku w Berlinie.

– Należymy do małej społeczności – w Noskowie, Radomicach i Strzyżewie mieszka razem ok. 240 osób, dlatego tym bardziej jesteśmy dumne z tego, że w ogólnopolskim konkursie to właśnie my zdobyłyśmy pierwsze miejsce – mówi członkini Koła – pani Agnieszka.

Specjalnie dla Czytelników top agrar Polska publikujemy przepis na zwycięskie danie, którym podzieliło się z nami KGW Feniks Noskowo-Radomice-Strzyżewo.

 

Konfitowane piersi gęsie z sosem z wina porzeczkowego,
modrą kapustą i wielkopolską pyrą jak z ogniska

Składniki na mięso:

  • 4 piersi gęsie ze skórą,
  • 1,5 l tłuszczu z gęsi,
  • tymianek, rozmaryn, 1 główka czosnku, 2 liście laurowe, sól i świeżo zmielony pieprz.

Przygotowanie:

Piersi gęsie umyć, osuszyć i przełożyć do miski. Natrzeć solą i pieprzem, obłożyć ziołami i czosnkiem. Przykryć folią spożywczą i odłożyć do lodówki na 2–3 doby. Po tym czasie w garnku zacząć podgrzewać tłuszcz gęsi. Mięso oczyścić z marynaty. Włożyć mięso do tłuszczu – tłuszcz nie powinien się gotować, tylko delikatnie „mrugać” przez 2 godziny. Po tym czasie piersi ostudzić i przed podaniem delikatnie podsmażyć na tłuszczu gęsim (tylko stronę ze skórką – wtedy mięso będzie miękkie, a skórka chrupiąca). Piersi podawać pocięte na cienkie 2-cm paski.

image
Konfitowane piersi gęsie
FOTO: Katarzyna Sierszeńska
image
Konfitowane piersi gęsie
FOTO: Katarzyna Sierszeńska
image
Konfitowane piersi gęsie
FOTO: Katarzyna Sierszeńska

Sos z wina porzeczkowego

Składniki:

  • 200 ml wina z czarnej porzeczki,
  • 1 łyżka masła + 50 g,
  • 8 ziaren jałowca,
  • 1 gałązka rozmarynu,
  • 1 łyżka miodu,
  • 3 ząbki czosnku.

Przygotowanie:

Na lekko rozgrzaną patelnię włożyć 1 łyżkę masła, wrzucić ząbek czosnku, ziarna jałowca i rozmaryn. Całość zalać winem. Redukować do momentu zmniejszenia połowy objętości płynu. Wyjąć czosnek i przyprawy, dodać łyżkę miodu i chwilę redukować. Na końcu dodać 50 g zimnego masła i mieszać do rozpuszczenia.

image
Konfitowane piersi gęsie
FOTO: Katarzyna Sierszeńska

Modra kapusta

Składniki:

  • mała główka czerwonej kapusty,
  • 2 łyżki masła 82%,
  • sól, pieprz, cukier, sok z cytryny.

Przygotowanie:

Z kapusty wykroić głąb, główkę cienko poszatkować. Zalać w garnku wrzątkiem, zagotować i gotować przez 2 minuty. Dodać masło i płaską łyżeczkę soli. Smażyć, często mieszając. Dodać dwie łyżeczki cukru i 2 łyżki soku z cytryny. Mieszając, odparować płyn na dość dużym ogniu. Doprawić pieprzem.

image
KGW Feniks Noskowo-Radomice-Strzyżewo
FOTO: Katarzyna Sierszeńska

Wielkopolska pyra „z ogniska”

Składniki:

  • średniej wielkości ziemniaki,
  • 1 łyżka soli,
  • 2 łyżki maki pszennej.

Przygotowanie:

Ziemniaki umyć. Nie obierać! W misce wymieszać mąkę z solą i obtoczyć w niej zwilżone ziemniaki. Ułożyć na blaszce i wstawić do nagrzanego do 200°C piekarnika. Piec przez 30 minut. Po upieczeniu ziemniaki smakują i wyglądają jak z ogniska.

image
Pierś z gęsi w gęsim tłuszczu - w taki sposób serwowano gęsinę w czasach naszych babek i prababek.
FOTO: Katarzyna Sierszeńska
Katarzyna Sierszeńska
Autor Artykułu:Katarzyna Sierszeńska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. listopad 2024 20:48