StoryEditor

KGW nie przestają! Akcja szycia trwa

Z potrzeby serca, z chęci pomocy, bo tak trzeba. Koła gospodyń wiejskich nadal szyją maseczki ochronne i przekazują je potrzebującym.
08.05.2020., 13:05h

Maseczki ochronne musimy nosić wszyscy i choć zwiększyła się dostępność na rynku, to są miejsca, w których wciąż brakuje tych środków ochrony osobistej. Zatem koła gospodyń wiejskich nie zwalniają tempa i wciąż nie odchodzą od maszyn. Doskonale wiedzą już, jak szyć wygodne i spełniające swoje zadanie maseczki. Z kolejnymi tygodniami akcji poszerza się grono, do których docierają uszyte przez wolontariuszy maski.

W obliczu pandemii koronawirusa zdecydowałyśmy się, że będziemy szyć maseczki, aby wspierać nasze służby medyczne, mundurowe, a także inne potrzebujące instytucje oaz szczególnie narażone osoby prywatne. Troska o dobro i bezpieczeństwo innych wypływa  prosto z naszych serc, nie potrafimy przejść obojętnie ze świadomością, że możemy pomóc – napisały do naszej redakcji wolontariuszki z KGW Biedronki w Sobowie.

 

Jak informują nasz członkowie kół i grup szyjących, pracę swoich rąk dalej przekazują do szpitali powiatowych, które nie są wciąż odpowiednio doposażone. Wsparcie od KGW mają również pozostałe punkty medyczne, a także służby mundurowe. Koła gospodyń wiejskich nie pozostawiły również bez pomocy ośrodków pomocy społecznej czy domów spokojnej starości.

Większość podjęła także decyzję o szyciu maseczek ochronnych dla lokalnych społeczności. W pierwszej kolejności wolontariusze przekazywali maski ekspedientkom w sklepach czy na stacjach benzynowych. W kolejnym etapie trafiły one do mieszkańców wsi i małych miasteczek.

Rozdawanie maseczek mieszkańcom zaczęłyśmy od grup najbardziej narażonych naszym zdaniem, czyli od pracowników marketów oraz oczywiście komendzie policji. W dalszej kolejności maseczki trafiały do marketów w celu rozdania ich klientom, zwłaszcza seniorom. Przekazałyśmy również maseczki do pogotowia, aby ratownicy mogli je wręczać pacjentom do których przyjeżdżają na wizytę. Ostatnio ponad 1300 maseczek trafiło do mieszkańców okolicznych wiosek, które zostały rozdane za pośrednictwem sołtysów – opisuje akcję zorganizowaną przez grupę ze Szprotawy pani Jadwiga Jankowiak.

Koła gospodyń wiejskich materiały do szycia kupują za własne pieniądze lub otrzymują je od lokalnych władz, przedsiębiorców oraz indywidualnych darczyńców.

Dzięki wsparciu top agrar Polska, w drugiej wysyłce flizelina medyczna trafiła do 11 kół. Zasililiśmy działanie wolontariusze w :

 • KGW w Gorzynie
 • KGW Biedronki
 • Grupa nieformalna Fajne Babeczki szyją maseczki Szprotawa i okolice
 • KGW Przepióreczka
 • KGW Szarnosianki
 • KGW w Gołaszynie
 • KGW Paprotki
 • KGW Błękitna Radunia
 • Grupa nieformalna Po prostu pomagajmy
 • KGW Sąsiadeczki
 • KGW w Bolegorzynie.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 04:42