StoryEditor

Ustawa o KGW w Sejmie. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

W Sejmie pierwsze czytanie ustawy przyznającej kołom gospodyń wiejskich 40 mln zł dofinansowania. Opozycja twierdzi, że to nie przypadek, że rząd przypomniał sobie o kołach tuż przed wyborami oraz twierdzi, że rządowy projekt dzieli koła gospodyń na lepsze i gorsze. Rząd odpiera zarzuty.
06.05.2020., 14:05h
Posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa odbyło się po raz pierwszy od końca lutego. Z powodu epidemii część posłów brała w nim udział w trybie wideokonferencji. Tematem obrad był rządowy projekt ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Celem ustawy są dwie zasadnicze zmiany. Po pierwsze powierzenie obowiązków wykonywanych obecnie przez pełnomocnika rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw pełnomocnikowi rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych. To zmiana czysto formalna, bo najważniejszy zapis ustawy dotyczy umożliwienia przekazania w tym rok kołom gospodyń wiejskich kwoty 40 mln. zł. Dzięki temu na dofinansowanie będzie mogło liczyć nawet 11,6 tys. KGW. Pomoc będzie dotyczyć tylko tych kół, które są zarejestrowane w rejestrze prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa.

- W ostatnich dwóch latach mamy ogromny sukces ustawy o kołach gospodyń wiejskich, bo do tej pory mamy zarejestrowane 9 tys. kół gospodyń. Ta pomoc cieszy się dużym zainteresowaniem. Koła nie mają także większej pomocy z rozliczeniem tej pomocy. Obawy, że członkinie nie poradzą sobie z formalnościami okazały się bezpodstawne – tłumaczyła w Sejmie A...
Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 05:39