StoryEditor

Łapianki na Obcasach szyją maseczki

Maseczki to teraz towar na wagę złota. Wiedzą o tym panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Łapianka na Obcasach". Dlatego szyją je dla pracowników służb medycznych. Materiał - flizelinę medyczną - dostały od top agrar Polska.
27.04.2020., 13:04h

Już ponad 450 maseczek trójwarstwowych uszyły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich "Łapianka na Obcasach z gminy Łapy". Za kilka dni trafią one do lekarzy i personelu medycznego ze szpitala, pogotowia i ośrodka zdrowia "Skibko" w Łapach, a także do Centrum Onkologii w Białymstoku i do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

 - Wiemy, jak ważna jest walka z koronawirusem, i jak ciężką pracę wykonują obecnie pracownicy służb medycznych. Dlatego postanowiłyśmy ich wesprzeć, szyjąc im maseczki – wyjaśniają gospodynie z KGW.


Praca wre!


Do maszyn zasiadły: Beata Idźkowska, Justyna Pietraszko oraz Marta Łapińska. Do pomocy w krojeniu, spinaniu, przecinaniu nitek zaangażowały się całe rodziny. Połączyły siły dwóch sołectw: Łap Dębowiny i Łap Szołajd. Nie od dziś wiedzą, że "razem mogą więcej".

Panie podzieliły zadania: tną materiał na prostokąty i troczki, składają, spinają zakładki, wszystkie pracują przy maszynach. Najbardziej pracochłonne są właśnie troczki. Podejmując decyzję o ich szyciu, kierowały się względami ekonomicznymi oraz maksymalnym wykorzystaniem otrzymanego materiału.

- Najpierw trzeba materiał pociąć na cienkie paski, a następnie pozszywać. Nie jest to wcale proste, ale dajemy sobie radę – mówi Marta Łapińska.

Na szycie przeznaczają wolne wieczory.

- Z racji obostrzeń związanych z koronawirusem każda z nas szyje sama w domu – wyjaśnia Łapińska.

Materiał, który dostały od top agrar Polska, już został zużyty.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za materiał który otrzymaliśmy od top agrar Polska. To świetny zastrzyk w odpowiedzi na zaistniałą potrzebę - zaznacza Łapińska. I dodaje, że ta akcja odbiła się głośnym echem wśród lokalnej społeczności.

- Akcję dostrzegł i docenił Krzysztof Gołaszewski Burmistrz Miasta i Gminy Łapy, który od początku wiernie kibicuje poczynaniom naszej organizacji – cieszy się Łapianka.KGW dostały materiał od top agrar Polska

top agrar Polska włączył się w akcję szycia maseczek w Polsce. Kołom Gospodyń Wiejskich w całym kraju przekazaliśmy już ponad 1000 m kw medycznej flizeliny. Część tego materiału zasponsorowało Polskie Wydawnictwo Rolnicze, a część zakupiliśmy ze zbiórki przeprowadzonej wśród pracowników redakcji top agrar Polska.

Nie tylko kobiety

KGW Łapianka na obcasach powstało na początku 2019 roku i działa aktywnie na rzecz lokalnego środowiska nie tylko na terenie miejscowości siedziby, ale także w obrębie innych sołectw gminy Łapy. Zrzesza ponad 30 osób, także mężczyzn.

- Do naszych celów należą m.in. inicjowanie działań na rzecz odnowy wsi, integracja społeczności, podtrzymywanie obyczajów, zachowanie pamiątek po wcześniejszych pokoleniach - wyjaśnia członkini koła. 

kszKamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 20:10