StoryEditor

Czy kombajn zbożowy musi mieć polisę OC? Ubezpieczenie kombajnu na żniwa

Zbliża się sezon żniwny, w pola wyjadą kombajny. Czy kombajn musi posiadać odrębną polisę OC? Kiedy ubezpieczyć kombajn zbożowy i czy można skorzystać z krótkoterminowej polisy ubezpieczeniowej?
03.07.2023., 14:07h

Kombajny należą do grupy pojazdów wolnobieżnych i nie podlegają rejestracji, więc nie potrzebują tablic rejestracyjnych. A czy potrzebne jest dla nich osobne ubezpieczenie OC?

Kiedy kombajn zbożowy nie potrzebuje osobnego ubezpieczenia OC?

Kombajn nie musi mieć osobnego ubezpieczenia OC, jeśli jest wykorzystywany w związku z prowadzeniem gospodarstwa przez rolnika, właściciela gospodarstwa i kombajnu. Ewentualne odszkodowanie jest wypłacane z obowiązkowego OC gospodarstwa tego rolnika, które chroni rolnika i jego pracowników oraz osoby pozostające z nim w gospodarstwie, a także jego pojazdy wolnobieżne.

Kiedy kombajn musi mieć odrębne ubezpieczenie OC?

Jeśli kombajn porusza się po drogach publicznych, musi posiadać odrębne ubezpieczenie OC, w momencie, kiedy rolnik wykorzystuje maszynę do pracy bez związku z posiadanym przez niego gospodarstwem. Co to oznacza?

Kombajn, którym rolnik pomaga sąsiadowi nieodpłatnie lub świadczy usługę w gospodarstwie innego rolnika, zyskuje status pojazdu mechanicznego – i musi zostać ubezpieczony odpowiednio.

Ubezpieczenie krótkoterminowe kombajnu – tylko na żniwa

Ze względu na to, że kombajn zbożowy pracuje tylko przez krótki okres w roku, jest zwolniony z ciągłości polisy. To oznacza, że rolnik może ubezpieczyć kombajn tylko na sezon żniwny.

AC kombajnu zbożowego

Rolnicy mogą zastanowić się także nad zakupem AC dla kombajnu. Jest to ubezpieczenie m.in. od kradzieży oraz pożaru – to drugie jest szczególnie niebezpiecznym i  często spotykanym wypadkiem w czasie żniw. W razie zapalenia się kombajnu właściciel może liczyć na zwrot z firmy ubezpieczeniowej. 

Podobnie jak ubezpieczenie OC kombajnu, rolnik może kupić także czasowe (okresowe) ubezpieczenie AC.

Wszystkie opcje zakupienia polisy i to, co ubezpieczenie obejmuje, należy skonsultować ze swoim doradcą ubezpieczeniowym!

al
fot. Sierszeńska

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:05