StoryEditor

Corus 500 – nowy kombajn Fendt

Kombajny Fendt Corus 500 to uniwersalne, pięciokalawiszowe maszyny dedykowane do średnich gospodarstw. W jej skład wchodzą 3 modele o mocy silnika od 185 do 260 KM.
23.10.2022., 08:10h
Na wstępie trzeba powiedzieć, że kombajny Fendt Corus 500 zastępują oferowane do tej pory kombajny Fendt 5185E i 5225E. Nowa seria Corus 500 obejmuje 3 modele: Corus 518 (185 KM), Corus 522 (225 KM) i Corus 526 (260 KM). W najmniejszym kombajnie pracuje czterocylindrowy silnik AGCO Power o pojemności 4,9 l, w dwóch większych modelach sześciocylindrowa jednostka o pojemności 7,4 l. 


Wszystkie kombajny Fendt Corus 500 posiadają nowy, elektro-hydrostatyczny napęd. Producent informuje, że wyróżnia go duża czułość i szybkość reakcji na zmianę prędkości. Napęd ma dwa tryby pracy: drogowy i do pracy w polu. W czasie przemieszczania się po drogach elektronika obniża prędkość obrotową silnika, co zmniejsza zużycie paliwa. Do pracy w polu kombajnista ma dostępną pełną prędkość obrotową. 
Kabina w kombajnach Corus została poddana znacznym modyfikacjom. Dźwignia wielofunkcyjna połączona jest teraz z podłokietnikiem. Szczelina klepiska i ustawienia sit kombajnu realizowane są bezpośrednio z kabiny. 


Maszyny Corus można wyposażyć teraz w przyrządy żniwne Power Flow o szerokości do 6,2 m. Wyróżnia je przenośnik taśmowy, który podaje równomiernie skoszony materiał na ślimak wciągający w hederze. Corus może współpracować także z hederami FreeFlow o szerokości do 7,6 m. Oba hedery wyposażone są w automatykę wysokości ciecia i regulacji prędkości obrotowej nagarniacza zależnie od aktualnej prędkości zbioru. 


Fendt informuje, że wszystkie modele kombajnów Corus można wyposażyć w młocarnię MCS Plus z dodatkowym separatorem obrotowym. Rozwiązanie to znane jest z większych kombajnów klawiszowych serii L. Dodatkowa powierzchnia pod separatorem MCS Plus ma zapewnić oddzielenie jak największej ilości ziarna zanim słoma trafi na wytrząsacz klawiszowy. To co wyróżnia tę młocarnię to przestawne klepisko separatora MCS Plus. W warunkach wilgotnego zbioru klepisko znajduje się pod separatorem, gdy jest sucho przemieszcza się je nad separator. Za zmianę pozycji klepiska odpowiada silnik elektryczny, więc nie potrzeba używać żadnych narzędzi.


W najmniejszym Corus 518 zbiornik ziarna mieści 5200 l, a jego rozładunek odbywa się z wydajnością 72 l/s. W Corus 522 można zamówić zbiornik o pojemności 6500 l i szybkości wyładunku 85 l/s. Kombajn Corus 526 standardowo wyposażony jest w większy zbiornik.

Fot: firmowe, Konieczka
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 22:31