StoryEditor

Fabryka w Płocku wrzuca piąty bieg

Hedery, prasy i kombajny TC to tylko część asortymentu, który produkowany jest w płockiej fabryce New Hollanda. Już niedługo z linii montażowych zjeżdżać będą także kombajny CX.
08.08.2018., 10:08h
W tym celu w Płocku kierownictwo koncernu CNH wybudowało nową halę produkcyjną dla wszystkich kombajnów TC oraz modeli CX z serii 5 i 6. Decyzja o kompletnej produkcji CX w Płocku podyktowana jest m.in. wzrastającym udziałem kombajnów tej serii na polskim rynku (przewyższa nawet kombajny z serii TC). Ponadto, do tej pory znaczna część podzespołów tego kombajnu była już produkowana w Płocku, po czym transportowana do fabryki w Zedelgem w Belgii. W belgijskim zakładzie w dalszym ciągu produkowane będą kombajny CX z serii 7 i 8 oraz paleta modeli CR.

Sezon 2019 z CR Revelation

Kombajny CR wyposażone są w dwa wzdłużne rotory służące do omłotu i separacji ziarna. W ostatnim czasie producent udoskonalił ten proces i poprawę przepływu masy żniwnej. Wszystko dzięki rotorom Twin Pitch Plus  z cepami o długości ok. 76 mm i nowemu sterowaniu. Kombajnista może zdalnie z poziomu kabiny regulować położenie łopatek rotora. To opcja w czterech najbardziej wydajnych, 22-calowych modelach. Z kolei funkcja ustawiania segmentów klepiska w położeniu wyjściowym z poziomu kabiny znacznie ogranicza przestoje maszyny w przypadku zablokowania klepiska. W ten sposób można zaoszczędzić nawet 30 minut w porównaniu z ręcznym wykonaniem tej operacji.

Flagowy kombajn tej serii – CR10.90, wyposażono w silnik o mocy 700 KM! 

Nowe kombajny serii CR zyskały nowy system zagospodarowania resztek pożniwnych, który umożliwia drobniejsze cięcie resztek i ich lepsze rozprowadzanie na większej szerokości, nawet do 13,7 m. To efekt udoskonaleń w szarpaczu słomy (wzmocnienie rotora, dłuższe noże przeciwbieżne i zwiększenie szybkości roboczej).

Najciekawszym wyposażeniem kombajnów rotorowych New Holland jest automatyzacja pracy kombajnu, czyli system IntelliSense. Jak podaje producent, to system umożliwiający maszynie co 20 sekund dobór i ustawienie najlepszych parametrów spośród 280 milionów kombinacji.
Kombajnista wybiera na monitorze dotykowym rodzaj uprawy, 1 z 4 strategii pracy kombajnu, a system automatycznie dokonuje niezbędnych zmian ustawień na podstawie danych z ponad 20 czujników. Dzięki temu operator może skupić się na prowadzeniu maszyny czy mapowaniu plonu.



Fot. Beba
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. kwiecień 2024 07:19