Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Kombajny>

Zbiór słonecznika bez strat

Obrazek

Z roku na rok słonecznik staję się coraz chętniej uprawianą przez polskich rolników rośliną. Wysoka odporność na suszę oraz możliwość siania na słabszych glebach to jego mocne argumenty. A jak powinniśmy zebrać słonecznik aby uniknąć start ?

Krzysztof Gębski1 czerwca 2022, 10:00

Słonecznik to delikatna roślina, narażona na wysokie straty podczas zbioru. Dotyczy to zwłaszcza zbioru przystawkami kukurydzianymi, gdzie rośliny muszą być wysiane w rozstawie 75 cm. Szeroki rozstaw sprawia, że odległość roślin w rzędzie jest niewielka, więc dojrzałe kapelusze w czasie zbioru uderzają o siebie. Dochodzi wtedy do osypywania cennych nasion. Antidotum na te problemy są bezrzędowe hedery do zbioru słonecznika, co pozwala wysiewać rośliny w rzędach o różnej szerokości. Wtedy odległość roślin w rzędzie zwiększa się i nie występuje ryzyko uderzania dojrzałych kapeluszy o sąsiednie rośliny.

Geringhoff oferuje dwie wersje hederów do słonecznika: SunLite i SunLite Horizon. Hedery SunLite Horizon dodatkowo wyposażone są w rozdrabniacz łodyg. Hedery SunLite dostępne są w szerokościach od 6,2 do 12 m. Wersje z rozdrabniaczem od 6,2 do 9 m. Masa najszerszego hederu z rozdrabniaczem wynosi niemal 3 t. Hedery SunLite Horizon wyróżnia hydraulicznie regulowane położenie rozdrabniacza łodyg. Przy jego maksymalnym wychyleniu odległość od kosy do rozdrabniacza wynosi aż 750 mm. Dzięki temu, pozostawiając ściernisko o wysokości 150 mm, rośliny można zbierać na wysokości 900 mm. Gdy ściernisko ma być wyższe, kapelusze będą ścinane jeszcze wyżej. 

Długie rozdzielacze łanu hederów Geringhoff mają wewnątrz kształt koszyczka, co w dużym stopniu pozwala na zmniejszenie strat nasion. Po uniesieniu hederu na uwrociach, osypane nasiona zsuwają się grawitacyjnie do hederu, pod ślimak transportujący zbierany materiał. Jego średnica wynosi 620 mm, co pozwala pracować z niewielkimi obrotami. Napęd ślimaka zlokalizowany jest z lewej strony i wykorzystuje się w tym celu przekładnię łańcuchową. Z lewej strony pasem klinowym przekazywany jest także napęd do przekładni Schumacher, napędzającej listwę ścinającą kapelusze. Z prawej strony ślimak hederu przekazuje napęd na bęben zasilający umieszczony przed ślimakiem. W hederach SunLite Horizon również z prawej strony zlokalizowany jest napęd rozdrabniacza ścierniska.

 Picture of the author
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)