Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Rosja wywiozła z Ukrainy pszenicę wartą 1 mld dolarów

Obrazek

Jak podaje największa światowa agencja prasowa, z obserwacji NASA Harvest wynika, że Rosja ukradła ukraińskie zboże o wartości co najmniej 1 mld dolarów eksportując je do różnych krajów, w tym do Libii i Iranu.

Maryia Khamiuk7 grudnia 2022, 11:06
Wykryto, że prawie 6 milionów ton pszenicy zebrano z terytoriów niekontrolowanych przez Ukrainę, czyli około 88% upraw ozimych zasianych na okupowanych terytoriach, a obszary „niezebrane” znajdowały się głównie wzdłuż linii frontu. Jak podano, na ziemiach okupowanych uprawia się aż 25% ukraińskiej pszenicy.

Nie jest do końca jasne, co dokładnie stało się z ukraińskim zbożem zebranym na terenach okupowanych. Z publikacji Bloomberg, który powołuje się na dane satelitarne NASA wynika, że Rosja eksportowała ukraińską pszenicę z okupowanych terytoriów do innych krajów, w tym do Libii i Syrii. Natomiast trudno stwierdzić realne wielkości tych ładunków, ponieważ spedytorzy ukrywają pochodzenie produkcji, a transportujące je statki wyłączają systemy śledzenia przekazujące.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że NASA śledziła losy pszenicy zebranej na okupowanych terenach. Nie można wykluczyć, że podobny los spotkał inne uprawy lub żywność przechowywaną w magazynach. 

Zespół NASA Harvest oszacował, że ukraińscy rolnicy zebrali w tym roku 26,6 mln ton pszenicy, co o kilka milionów ton przewyższa poprzednie prognozy. 

źródło: Bloomberg, Ukrinform


Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)