Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Trudności logistyczne zjadają zarobki ukraińskich rolników ze wschodu Ukrainy

Obrazek

Wojna i rosyjska blokada portów morskich utrudniła nie tylko pracę na roli. Po bezpośrednich ostrzałach kombajnów w trakcie zbioru i braku możliwości zatankowania paliwa ukraińscy farmerzy stanęli przed nowym wyzwaniem. Chodzi o koszty logistyki, które zżera blisko 2/3 zapłaty za zboże w ofertach handlowców.

Tomasz Czubiński14 września 2022, 12:03

Dzisiaj zaoferowano nam tylko 5 tys. hrywien (610 PLN) za pszenicę drugiej klasy, której mamy ponad tysiąc ton. Ale koszty logistyki powodują, że jest to zupełnie nieopłacalneDowiezienie naszego zboża do granicy kosztuje około 3,5 tys. hrywien w przeliczeniu na 1 tonę. W lutym (przed inwazją rosyjską – przyp. red.) woziliśmy pszenicę do portu w Mikołajowie po kosztach 1 tys./t hrywien, a płacono nam za nią po 9,5 tys./t hrywien. Koszt wyprodukowania wynosi około 6 tys./t hrywien, a ponadto musimy zapłacić VAT. Dlatego nie mamy możliwości by sprzedawać taniej. Mamy ofertę ale nie ma odpowiedniej ceny – poskarżył się rolnik Mykoła Bantow, dyrektor firmy rolniczej Mrija z obwodu sumskiego w wywiadzie dla Suspilne.

Problem dotyczy sprzedaży ziarna nie tylko tegorocznych zbiorów, ale i ubiegłorocznych.

Całe nasze ziarno leży. Nikt nie chce go odbierać i po nie jechać. Podobna jest sytuacja z rzepakiem. Mamy go na około 6 milionów hrywien i nie możemy go sprzedać. Z tego wynika, że nie możemy także niczego kupić by przygotować się do nowego sezonu. Ponadto rzepak nigdy nie był sprzedawany za gotówkę, a jedynie poprzez transfer na eksport. Nikt nie chce go zabrać – tłumaczy rolnik.

Rolnicy w obwodzie sumskim zakończyli zbiory wczesnych zbóż i rzepaku i rozpoczęli zbiór gryki. W regionie wymłócono prawie 1,2 mln ton tego zboża, przy średnim plonie 4,85 t/ha, czyli na poziomie sprzed roku.

Marek Sztejer, fot. Zbiory własnePicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)