StoryEditor

Ukraina może stracić pozycję na światowym rynku jęczmienia

Pszenica i kukurydza – to są plony, których Ukraina eksportuje najwięcej. Dostawy ukraińskiego jęczmienia są tak duże, że dzięki temu Ukraina znajduje się na 3. miejscu w rankingu największych światowych eksporterów jęczmienia. Takie dane podaje Ukraiński Klub Biznesu Rolnego (UCAB).
19.05.2022., 13:05h

Według danych UCAB w 2021 roku Ukraina wyeksportowała 5,7 mln ton jęczmienia, co stanowiło wzrost o 12%, porównując do 2020 roku.

Największymi światowymi eksporterami jęczmienia w 2021 roku były poniższe państwa:

1)     Australia (8,8 mln ton);

2)     Francja (6,6 mln ton);

3)     Ukraina (5,7 mln ton);

4)     Rosja (4 mln ton);

5)     Kanada (3,5 mln ton).

Australia znalazła się na pierwszym miejscu i stała się liderem w eksporcie jęczmienia. W ciągu ostatniego roku podwoiła swoje wysyłki eksportowe. Siew jęczmienia jarego w Ukrainie nadal trwa.

- Blokowanie ukraińskich portów morskich przez armię rosyjską oraz mała przepustowość alternatywnych szlaków eksportowych zagrażają możliwości eksportu uprawianych roślin. Możeto doprowadzić do niemożności dalszej działalności ukraińskich rolników, gdyż krajowe spożycie jęczmienia jest znacznie mniejsze niż uprawiana ilość. Brak środków ze sprzedaży doprowadzi do niewypłacalności i znacznego niedoboru jęczmienia na rynkach światowych – powiedziała Swietłana Litwin, analityczka UCAB.

mkh

Fot. Envato elements

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 07:52