Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Ukraina najwięcej zarabia na eksporcie kukurydzy, pszenicy, rzepaku i słonecznika

Obrazek

Przychody z eksportu produktów rolno-przemysłowych na koniec 2022 roku wyniosą ponad 23 mld dolarów. To pokazuje, że tegoroczne wyniki nadal pozostają w tyle w stosunku do ubiegłorocznego poziomu zysków – informuje Ukraiński Klub Biznesu Rolnego (UKBR).

Maryia Khamiuk30 grudnia 2022, 12:58

Jak podają eksperci UKBR, przychody z tytułu eksportu produktów rolnych na końcu tego roku wyniosą około 23,3 mld dolarów, czyli o 16% poniżej wskaźnika z 2021 roku. Jak zaznaczono, Ukraina znacznie zwiększyła eksport na początku 2022 roku ze względu na potencjalny atak Rosji – przychody z eksportu w styczniu 2022 roku były 2 razy wyższe w porównaniu ze styczniem 2021 roku. To pozwoliło uniknąć większych strat w rocznych wynikach eksportowych.

- Największy spadek przychodów z tytułu eksportu zaobserwowano na początku wojny – w marcu i kwietniu br. ze stopniowym wzrostem do końca 2022 roku odpowiedniego tempa organizowania alternatywnych tras eksportowych i rozpoczęcia funkcjonowania korytarza zbożowego – czytamy w raporcie specjalistów UKBR.

Flagowe produkty eksportowe Ukrainy to kukurydza, pszenica, rzepak i słonecznik

Produkty, które przyniosły największe przychody eksportowe w tym roku Ukrainie, to kukurydza, olej słonecznikowy, pszenica, rzepak oraz nasiona słonecznika, czyli tradycyjne ukraińskie produkty eksportowe. Chociaż nasiona słonecznika są wyjątkiem. Wcześniej Ukraińcy eksportowali przetworzone nasiona, w tym roku eksportowano bezpośrednio sam surowiec. Wraz z rozpoczęciem wojny krajowe przetwórstwo zmniejszyło się z powodu tymczasowego zablokowania szlaków morskich.

- Produkty rolne od dawna mają znaczący udział w przychodach z eksportu i nadal rosną w obecnych warunkach. Tak więc w listopadzie 2022 roku udział ten wynosił 68%. Głównym powodem takiego wzrostu jest z jednej strony znaczne zainteresowanie społeczności światowej ukraińską produkcją rolną, a z drugiej – więcej niż wystarczająca jej ilość na Ukrainie, która znacznie przekracza potrzeby wewnętrzne – podsumowali analitycy.

Ukraina zwiększyła eksport kukurydzy w tym sezonie

Kukurydza stała jedynym zbożem, które wykazało wzrost eksportu w sezonie 2022/23. Według danych Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy wolumen przesyłek zagranicznych wyniósł 12,16 mln ton (na dzień 28 grudnia br) – +18% w porównaniu z ubiegłorocznym wskaźnikiem.

Eksport pozostałych zbóż głównych spadł. Szczególny spadek widzimy w eksporcie pszenicy, które obniżyły sie prawie o połowę – z 15,7 mln do ton 8,16 mln ton, oraz jęczmienia – 3,2 razy do 1,6 mln ton.

Ogólny eksport ukraińskich zbóż i roślin strączkowych na koniec 2022 roku wynosi 22 mln ton.

ONZ zakupi 75 tys. ton zbóż

Jednocześnie Organizacja Narodów Zjednoczonych kontynuuje swój udział w złagodzeniu kryzysu żywnościowego. Światowy Program Żywnościowy ogłosił przetarg na zakup 75 tysięcy ton zbóż w ramach inicjatywy Grain from Ukraine, które będą wysłane do Etiopii i Jemenu. Niedawno w ramach tejże inicjatywy z ukraińskich portów wypłynęły 3 statki z 80 tys. tonami pszenicy, które kierują się do Etiopii i Somalii.

mkh na podst. UCAB, Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej UkrainyPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)