StoryEditor

Francja pomoże Ukrainie w zakupie nasion, a Austria w eksporcie zbóż

Ukraina przekazała Francji list intencyjny w sprawie programu udzielania gwarancji państwowych dla banku inwestycyjnego Bpifrance Assurance Export na eksport materiału siewnego o wartości około 20-25 mln euro – poinformowało Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy.
23.12.2022., 14:12h

Przedstawiciele rządów obu krajów omówili to podczas niedawnego „Forum stabilnością gospodarczej i odbudowy Ukrainy” w Paryżu, gdzie ukraińscy przedstawiciele spotkali się z reprezentantami francuskiego ministerstwa gospodarki, a także firm nasiennych i stowarzyszeń.

Także podczas tego Forum odbył się panel poświęcony sytuacji ukraińskiego rolnictwa i jego pilnym potrzebom, w którym wzięli udział przedstawiciele ponad 50 francuskich firm, rolnicy, handlowcy oraz producenci żywności.

- Ukraiński sektor rolny, który poniósł ogromne straty z powodu wojny, potrzebuje wsparcia. W szczególności w dostarczaniu materiału siewnego. Dziękujemy stronie francuskiej za zrozumienie naszych potrzeb i udzielenie pomocy finansowej, która zostanie przeznaczona  na zakup nasion do siewu – powiedział Denis Baszłyk, wiceminister polityki rolnej ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowej i cyfryzacji.

Austria wspiera inicjatywę „Zboża z Ukrainy”

Kolejny kraj, który zaangażował się w pomoc ukraińskiego rolnictwa to Austria, która przeznaczyła 3,8 mln euro środków na realizację inicjatywy „Zboża z Ukrainy”. Podczas spotkania online z ministrem rolnictwa Austrii Norbertem Totschningiem minister polityki rolnej Mykoła Solski podziękował za wsparcie i omówił aktualny stan prac oraz pilne potrzeby ukraińskiego rolnictwa. W wyniku tego spotkania zapowiedziano dalszą współpracę obu państw.

mkha

Fot. Envato Elements

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 22:17