StoryEditor

Ukraina najwięcej zarabia na eksporcie kukurydzy, pszenicy, rzepaku i słonecznika

Przychody z eksportu produktów rolno-przemysłowych na koniec 2022 roku wyniosą ponad 23 mld dolarów. To pokazuje, że tegoroczne wyniki nadal pozostają w tyle w stosunku do ubiegłorocznego poziomu zysków – informuje Ukraiński Klub Biznesu Rolnego (UKBR).
30.12.2022., 12:12h

Jak podają eksperci UKBR, przychody z tytułu eksportu produktów rolnych na końcu tego roku wyniosą około 23,3 mld dolarów, czyli o 16% poniżej wskaźnika z 2021 roku. Jak zaznaczono, Ukraina znacznie zwiększyła eksport na początku 2022 roku ze względu na potencjalny atak Rosji – przychody z eksportu w styczniu 2022 roku były 2 razy wyższe w porównaniu ze styczniem 2021 roku. To pozwoliło uniknąć większych strat w rocznych wynikach eksportowych.

- Największy spadek przychodów z tytułu eksportu zaobserwowano na początku wojny – w marcu i kwietniu br. ze stopniowym wzrostem do końca 2022 roku odpowiedniego tempa organizowania alternatywnych tras eksportowych i rozpoczęcia funkcjonowania korytarza zbożowego – czytamy w raporcie specjalistów UKBR.

Flagowe produkty eksportowe Ukrainy to kukurydza, pszenica, rzepak i słonecznik

Produkty, które przyniosły największe przychody eksportowe w tym roku Ukrainie, to kukurydza, olej słonecznikowy, pszenica, rzepak oraz nasiona słonecznika, czyli tradycyjne ukraińskie produkty eksportowe. Chociaż nasiona słonecznika są wyjątkiem. Wcześniej Ukraińcy eksportowali przetworzone nasiona, w tym roku eksportowano bezp...

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maryia Khamiuk
Autor Artykułu:Maryia Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 10:43