StoryEditor

Ukraina przedstawia strategię rozwoju sektora rolno-przemysłowego

Pojawiają się inwestycje w szklarnie, zakłady mleczarskie i produkcję azotu. Ocenia się, że Ukraina jest globalnym producentem żywności dla 600 milionów ludzi. Jest to też główny cel rozwoju rolnictwa i przedsiębiorstw rolno-przemysłowych określony w „Strategii rozwoju sektora rolno-przemysłowego”
20.07.2023., 10:07h

W Ukrainie w ciągu 10 lat po zakończeniu wojny z Rosją planuje się zbudować sieć kompleksów szklarniowych i zasadzić 60 tys. hektarów nowych upraw ogrodniczych. Na budowę sieci szklarni planuje się przeznaczyć 6 mld USD. Łączna powierzchnia może stanowić 12 tys. ha. W szklarniach będą uprawiane ogórki, pomidory, papryka, por, zielenina.

Planowana jest również budowa 50 kompleksów logistycznych do magazynowania i przetwarzania warzyw i owoców. Budowa magazynów warzyw jest obecnie zadaniem numer jeden dla ukraińskiego resortu rolnictwa, ponieważ w Ukrainie brakuje miejsc na długoterminowe przechowywanie warzyw.

Ponad 20 mld USD inwestorzy i rząd planują wydać na stworzenie zakładów produkujących biometan. W systemy nawadniania pól na południu Ukrainy przewidywane są inwestycje rzędu 8 mld USD. W zakłady przetworów mięsnych – 1,3 mld, w produkcję nabiału – 3,24 mld USD. W zakłady azotowe – 1,2 mld USD. 

Szczegółowy wykaz ukraińskich planów inwestycyjnych w sektorze rolniczym w ramach nowej Strategii rozwoju jest podany na stronie Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy: https://minagro.gov.ua/investoram/strategiya-rozvitku-agropromislovogo-kompleksu?fbclid=IwAR3dEVXmxgUjpNr34Ps-f_No3s4fdagC4yUorU0ybODP2VCMh9GJDWdAOik 

Marek Sztejer

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 08:32