StoryEditor

Odrodzenie rolnictwa na Ukrainie po wojnie zajmie co najmniej 20 lat

Kijowska Szkoła Ekonomiczna podała wyliczenia z których wynika, że odbudowa ukraińskiego rolnictwa po wojnie zajmie co najmniej 20 lat. Jak zmieni się powierzchnia upraw w najbliższych latach u naszych sąsiadów?
27.06.2023., 13:06h

Odbudowa rolnictwa po wojnie

W raporcie Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej określono, że uprawa słonecznika, jęczmienia i pszenicy na skalę sprzed pełnoskalowej inwazji rosyjskiej może zostać wznowiona dopiero do 2040 roku. A powrót do przedwojennych wskaźników uprawy kukurydzy, żyta, owsa i rzepaku – oczekiwany jest dopiero w 2050 roku.

„Przed inwazją przez Federację Rosyjską powierzchnia upraw zbóż i roślin oleistych wynosiła około 24 i 9 milionów hektarów odpowiednio. W roku 2022 obszary uprawne zmniejszyły się do około 18 i 7 mln ha. W warunkach wojny przewidywane jest dalsze zmniejszanie powierzchni upraw: do 17 i 6 mln ha. Dodatkowo pod uprawy oleiste i zbożowe zostaną inne grunty rolne, gdzie wcześniej uprawiano warzywa i rośliny techniczne” – czytamy w raporcie.

Będzie więcej kukurydzy, mniej soi

Oczekuje się, że kukurydza, pszenica i jęczmień pozostaną głównymi uprawami do 2050 r. Jednocześnie znacznie wzrosną uprawy kukurydzy, aż do 8 mln hektarów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy będą ceny na rynku krajowym.

„Słonecznik był i pozostanie główną uprawą wśród roślin oleistych na Ukrainie do 2050 roku. Powierzchnia upraw rzepaku nieznacznie wzrośnie, podczas gdy powierzchnia upraw soi może dramatycznie się zmniejszyć. Łączna powierzchnia upraw oleistych wzrośnie ze względu na powierzchnię zbóż, warzyw i upraw technicznych. 

Marek Sztajer na podst. Kijowska Szkoła Ekonomiczna
fot. Policja Chersoń

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 13:11