StoryEditor

Rosyjskie drony atakowały terminal zbożowy w Odessie

W nocy z 10 na 11 lipca Rosja przeprowadziła masowy atak dronami na terminal zbożowy w jednym z portów w Odessie. Atak miał na celu zaszkodzić ukraińsko-irańskiej transakcji handlowej. Siły obrony powietrznej południa Ukrainy zestrzeliły 22 drony, a 2 spadły na teren portu.
11.07.2023., 18:07h

Rosja nie ustaje w próbach destabilizacji sytuacji na południu Ukrainy. W nocy z 10 na 11 lipca Rosjanie wysłali kilkadziesiąt dronów Shahed-136 z Morza Czarnego. Ich celem był terminal zbożowy w jednym z odesskich portów, gdzie przechowywano ziarno.

- Biorąc pod uwagę szantaż rosyjskich terrorystów, którzy chcą zatrzymać porozumienie zbożowy – podkreśliła rzeczniczka dowództwa operacyjnego „Południe” Natalia Gumeniuk.

Wcześniej do Moskwy z Teheranu przybył samolot transportowy, więc dowództwo operacyjne oczekiwało tego rosyjskiego ataku. Jednocześnie, jak podkreśliła rzeczniczka, nie wyklucza się kolejny atak rakietowy na południe Ukrainy w najbliższych dniach.

W nocy 11 lipca siły obrony powietrznej Ukrainy nie dały się zaskoczyć: zestrzelono 22 drony, a inne 2 spadły na teren portu, nie wyrządzając większych szkód.

Rosja blokuje eksport ukraińskiego zboża drogą morską

Rosyjska agresja nie ogranicza się tylko do ataków dronami. Rosja również blokuje eksport ukraińskiego zboża droga morską. Od 26 czerwca Rosjanie odmawiają inspekcji statków płynących do ukraińskich portów. 29 statków z ponad 1,4 miliona ton produktów rolnych jest zablokowanych na wodach terytorialnych Turcji.

- Całkowite zatrzymanie eksportu ukraińskiego zboża drogą morską doprowadzi do wzrostu cen żywności i pogłębi kryzys w biednych krajach. Świat to rozumie, nasi partnerzy to rozumieją. Od kilku miesięcy korytarz zbożowy prawie nie działa. Teraz wspólnie z partnerami dokładamy wszelkich starań, aby ukraińskie zboże trafiało na rynki w ilości niezbędnej dla świata – powiedział wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Aleksander Kubrakow.

W okresie od 1 czerwca do 10 lipca z planowanych 150 inspekcji statków odbyło się tylko 70. Następna inspekcja zaplanowana jest na 14 lipca. Obecnie w strefie kontroli pozostała tylko flota przychodząca. Od 1 sierpnia 2022 roku wyeksportowano ponad 33 miliony ton produktów ukraińskich rolników do 45 krajów świata.

Mkh na podst. Oleg Kiper/Telegram, Ministerstwo Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy/Facebook

Fot. Envato Elements

Maryia Khamiuk
Autor Artykułu:Maryia Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 04:24