StoryEditor

Zaporowe cła na rosyjskie i białoruskie zboża. Czy to zatrzyma import?

Rada Europy przyjęła rozporządzenie nakładające zaporowe cła na produkty zbożowe importowane z Rosji i Białorusi. Zwiększą się cła na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne do poziomu, który w praktyce ma wstrzymać import tych produktów.
31.05.2024., 12:26h

Import z Rosji cały czas trwa

Przywóz do UE produktów zbożowych z Rosji znacznie wzrósł od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę i choć Federacja Rosyjska pozostaje stosunkowo niewielkim dostawcą tych produktów na rynek UE, jest wiodącym światowym producentem i eksporterem.

Istnieją dowody na to, że Rosja obecnie nielegalnie przywłaszcza sobie duże ilości produktów rolnych na terytoriach Ukrainy, które nielegalnie okupuje, i kieruje je na swoje rynki eksportowe jako produkty rzekomo rosyjskie.

Działania Rosji destabilizują rynki UE, dlatego tak ważnym jest zatrzymanie rosyjskiego eksportu nielegalnie przywłaszczonego zboża produkowanego na terytoriach Ukrainy oraz uniemożliwienie Rosji wykorzystywania dochodów z eksportu do UE na finansowanie wojny przeciwko Ukrainie.

Wyższe cła na zboża i oleiste z Rosji i Białorusi

Rozporządzenie przyjęte 30.05.2024 r. zwiększa cła importowe na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne oraz pelety z buraków i suszony groszek z Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi, za które obecnie importerzy nie płacą żadnych ceł lub płacą je po niskich stawkach. Ponadto towary te zostaną pozbawione dostępu do unijnych kontyngentów taryfowych.

Środki te dotyczą produktów pochodzących lub wywożonych bezpośrednio lub pośrednio z Federacji Rosyjskiej lub Republiki Białorusi do UE. Nie będą one miały wpływu na tranzyt przez UE z obu krajów do innych krajów trzecich.

Ustanowione dziś nowe cła mają na celu praktyczne zatrzymanie importu zbóż z Rosji i Białorusi do UE. Działania te zapobiegną zatem destabilizacji unijnego rynku zbóż, wstrzymają rosyjski eksport nielegalnie przywłaszczonego zboża produkowanego na terytoriach Ukrainy oraz uniemożliwią Rosji wykorzystywanie dochodów z eksportu do UE na finansowanie swojej agresywnej wojny przeciwko Ukrainie. To kolejny sposób, w jaki UE okazuje stałe wsparcie Ukrainie - skomentował tę decyzję Vincent Van Peteghem, belgijski minister finansów.

Rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 r.

Agri-Pres, tłum. al

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 20:02