StoryEditor

Kontrole ITD: Kierowca ciężarówki przewożącej świnie z długą listą uchybień

Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) każdego dnia dokonuje licznych kontroli samochodów ciężarowych, także tych przewożących żywy inwentarz. W ostatnim tygodniu inspektorzy z woj. kujawsko-pomorskiego natrafili na ciężarówkę, której kierowca popełnił liczne wykroczenia.
07.07.2020., 08:07h
Kujawsko-Pomorska ITD zatrzymała do rutynowej kontroli drogowej na krajowej „piętnastce” w Suchatówce koło Inowrocławia  pojazd ciężarowy przewożący trzodę chlewną. Podczas sprawdzania pojazdu, kierowcy oraz dokumentacji inspektorzy stwierdzili długą listę poważnych naruszeń aktualnych przepisów.
 
Jak informuje ITD, ciężarówka nie została oczyszczona i zdezynfekowana przed załadunkiem świń. Kierowca okazał dokument, z którego wynikało, że ostatnia taka czynność była wykonana w marcu bieżącego roku. Transport świń odbywał się bez wymaganych w tym przypadku uprawnień przewozowych. W związku z tym konieczna była interwencja powiatowego lekarza weterynarii i na miejsce został wezwany inny pojazd ciężarowy, który spełniał wymogi prawne do przewozu żywych zwierząt. Po jego przybyciu na miejsce zwierzęta zostały przeładowane.

Poza tym kierujący feralną ciężarówką nie miał ważnych badań lekarskich i psychologicznych. Dodatkowo inspektorzy wykryli, że tachograf zainstalowany w pojeździe nie miał aktualnej legalizacji. Ostatnie badanie, poświadczające sprawność tego urządzenia, zostało przeprowadzone w sierpniu 2017 roku.

Konsekwencje dla kierowcy i jego pracodawcy są dotkliwe. Kierowcę ciężarówki ukarano mandatami. Wobec przewoźnika wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Dodatkowo wyniki kontroli zostaną przekazane powiatowemu lekarzowi weterynarii.

oprac. bcz na podst ITD
Fot. ITDBartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 23:18