Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Kronika policyjna>

Rolnik znalazł na polu samolot bojowy IŁ-2 z czasów II wojny światowej!

Obrazek

Rolnik z gminy Zawichost podczas zabiegów polowych zahaczał o duży metalowy element wystający z ziemi. Postanowił sprawdzić co to jest. Masywna część okazała się być niewielką częścią... samolotu bojowego z okresu II wojny światowej. Reszta była pod ziemią!

Dorota Kolasińska17 listopada 2021, 16:20

Dość dawno, bo w kwietniu br. rolnik postanowił poprosić o pomoc w identyfikacji i wydobyciu dużego metalowego elementu z ziemi. Przeszkadzał mu w pracach polowych. Postanowił sprawę zgłosić Nadwiślańskiej Grupie Poszukiwawczej „SZANSA”, członkowie stowarzyszenia stwierdzili, że jest to element samolotu. Powiadomiono o tym Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegaturę w Sandomierzu.

- Ze względu na toczące się prace rolne, w uzgodnieniu z pracownikami w/w urzędu, podjęto decyzję o wydobyciu elementu samolotu. Prace podjęto po uzyskaniu zgody Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach – delegatury w Sandomierzu. Podczas eksploracji miejsca wydobyto z ziemi kompletną piastę śmigła z elementami przekładni, płyty pancerne chroniące silnik i kabinę pilota oraz elementy szkła pancernego.  Najbardziej spektakularnym znaleziskiem było działko lotnicze W.Ja-23 . Według relacji świadków samolot został zestrzelony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą ulokowaną na pobliskim wzgórzu. Na zakończenie prac odnaleziono pocisk rakietowy klasy powietrze ziemia burzący, przeciwpancerny RS-82, które wchodziły w wyposażenie samolotów Ił-2 Szturmowik – relacjonuje akcję Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, które w dniach 15-21 listopada bierze udział w akcji wydobycia szczątków samolotu bojowego Ił-2 z czasów II wojny światowej. Okazuje się, że na takich maszynach latały również polskie formacje lotnictwa wojskowego.

Jak informuje Muzeum, szczątki samolotu znajdowały się na głębokości 2 metrów, najprawdopodobniej samolot po uderzeniu w ziemię eksplodował. 

Co to za samolot?

Jak wyjaśnia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie samolot Iliuszyn Ił-2 był jednosilnikowym, wolnonośnym dolnopłatem o konstrukcji mieszanej, specjalnie zaprojektowanym do zadań szturmowych, często nazywany „latającym czołgiem”-  był wyjątkowo ciężko opancerzony jak na samolot z tamtego okresu, a jego głównym zadaniem było niszczenie czołgów nieprzyjaciela. Do Polskich sił powietrznych trafiły 32 samoloty bojowe Ił-2 w 1944 r. Samoloty brały udział w akcjach zwiadowczych w okolicach Warki oraz w walce o Warszawę, prowadziły również ataki na wykryte cele w okolicach Pomorza Zachodniego, przełamaniu Wału Pomorskiego, w walkach o Kołobrzeg i atakując wyrzutnie niemieckiej broni odwetowej V-2 w ostatnim okresie wojny w forsowaniu Odry i walkach o Berlin.

Obecnie trwają badania aby określić historię samolotu oraz ustalić do kogo należał.


Fot. 1. Na polu rolnika podczas odkopywania szczątków samolotu. 


Fot. 2. Ił-2 (ros. Ил-2) – radziecki samolot szturmowy (ros. Штурмовик) z czasów II wojny światowej.Fot. 3. Ił-2 (ros. Ил-2) – radziecki samolot szturmowy zaprojektowany przez Siergieja Iljuszyna.


Oprac. dkol na podst. muzeumsp.pl

Fot. muzeumsp.pl, fot. 2. i 3.: WikipediaPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)