StoryEditor

Jeszcze nie wszędzie zebrano, ale powoli można podsumować żniwa kukurydzane

W tym roku areał uprawy kukurydzy w Polsce stanowił 17,5% areału gruntów rolnych, w samej Wielkopolsce kukurydzę uprawiano na 326 965 hektarach. Tegoroczna sytuacja i terminowe zbiory odbiegają od poprzednich lat. W których powiatach zebrano już kukurydzę? Jaki jest koszt uprawy 1 ha kukurydzy?
22.11.2023., 14:50h

Ceny skupu niższe o 60%

Zacznijmy od sytuacji rolników w tym roku, która odbiega od tego, jak rynek kształtował się w poprzednich latach. Niekontrolowany napływ zboża z Ukrainy, który doprowadził do destabilizacji rynku zbożowego i spadków cen. Jak podaje WIR na podstawie rozeznań kierowników biur powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej, ceny skupu wahają się w granicach od 390 do 450 zł za tonę, z czego wynika, że są niże od zeszłorocznych o prawie 60%.

Koszt uprawy kukurydzy na 1 ha

Taka cena w skupie nie jest w stanie pokryć kosztów produkcji ani nie pozwala rolnikowi zarobić. Według listopadowych kalkulacji WIR koszt uprawy 1 ha kukurydzy sięgają blisko 10 tys. złotych, jeżeli zakładany plon to 8 ton z ha.

Rolnicy w tej sytuacji wstrzymują się od sprzedaży i czekają na lepszą cenę.

Żniwa kukurydziane w Wielkopolskie z podziałem na powiaty

 • Powiat złotowski

W powiecie złotowskim żniwa kukurydziane dobiegają końca. Zaawansowanie zostało ocenione na 99%. Jedynie w gminie Jastrowie zauważono 40 ha nieskoszonej kukurydzy. Plon kukurydzy w tym powiecie to od 8 do 14 ton z hektara. Cena w skupach wynosiła tutaj około 420 – 430 zł za tonę mokrego ziarna. Cena za ziarno suche o wilgotności poniżej 14,5% to 600 zł/t.

 • Powiat chodzieski, obornicki i wągrowiecki

W tych trzech powiatach plony są bardzo zróżnicowane. Średnio zebrano od 5 do 15 ton kukurydzy. Cena wahała się w skupach od 360 do 500 zł. Rolnicy borykali się z wysoką wilgotnością, a na niektórych terenach kombajny miały problem ze zbiorem ze względu na zbyt podmokły teren.

 • Powiat międzychodzki

W powiecie międzychodzkim średni plon wynosi około 10 ton z hektara. Cena w skupie to zaledwie połowa tego, co płacono w zeszłym roku i wahała się w granicach 450 złotych.

 • Powiat gnieźnieński i wrzesiński

W powiecie gnieźnieńskim i wrzesińskim, jak wypowiadają się rolnicy, sam zbiór przebiegł spokojnie. Plony w zależności od klasy ziemi wyglądały następująco:

 • klasa II i III to plon około 10 – 11 ton/ha,
 • klasa V – 4 t/ha.

Wilgotność na poziomie około 22-23%. Ceny skupu – 420 – 450 zł/t.

 • Powiat nowotomyski

W tym powiecie zbiory dobiegają końca, zasiano tutaj 7 277,57 ha kukurydzy. Część uprawy przeznaczona została na kiszonkę. Zbiory kukurydzy na ziarno utrudniony był przez obfite opady deszczu i nierówne dojrzewanie.

- Wydajność w zależności od rodzaju gleby, na której była posiana kukurydza, kształtowała się od 5- 12 t/ha. Wilgotność wynosiła od 25 -34 %. Na plon kukurydzy miała również wpływ susza w okresie wegetacji. Skup mokrej kukurydzy przy wilgotności 30% wynosił 450 zł/t, a przy wilgotności 25 % - 500 zł/t. Natomiast sucha kukurydza obecnie jest skupowana w cenie 700-750zł/t – czytamy na stronie WIR.

W powiecie nowotomyskim pozostała do zbioru kukurydza na polach, której nie udało się zebrać ze względy na zastoiska. Takie tereny stanowią około 5%.

 • Powiat grodziski i wolsztyński

W powiecie grodziskim i wolsztyńskim żniwa się już praktycznie zakończyły. Plony kształtowały się na podobnym poziomie od 4 do 5 ton z hektara na glebach gorszych do maksymalnie 14 – 15 ton/ha.  Ceny skupu to ok. 430-450 zł plus vat, uzależnione to było też od wilgotności, która w obu powiatach wynosiła powyżej 30%.

 • Powiat kościański

W powiecie kościańskim, jak podają rolnicy są obecnie problemy ze skupem kukurydzy paszowej, a czasowe braki paliwa miały negatywny wpływ na zbiór.

Średni plon na powiecie kościańskim:

 • gm. Kościan 10-12t/ha,
 • gm. Czempiń 6-10t/ha
 • gm. Krzywiń 8-10t/ha.

Cenę w przedziale od 430 zł do 500 zł (500 zł to cena skupu zakontraktowanego).

 • Powiat śremski i rawicki

W powiecie śremskim i rawickim plon kukurydzy wynosił:

 • gleby cięższe – 9-12 t/ha,

- gleby lżejsze, klasa IV i V – 4 do 5 t/ha.

Z kolei rolnicy z powiatu leszczyńskiego informują, że plonowanie było bardzo zróżnicowane zależne od wilgotności oraz jakości gleby – od 10 do 17 t/ha przy wilgotności 35%. Nie było także nadzwyczajnej presji szkodników oraz chorób. Sprzedaż odbywa się bez problemów ceny – około 440-480 zł/t – podaje WIR.

 • Powiat kaliski

W powiecie kaliskim bez większych problemów, jedynym problemem jaki wskazują rolnicy to niska wydajność spowodowana suszą na słabszych glebach – poniżej 3 t/ha. Plony zróżnicowane od 3 do 12 t/ha. Ceny w skupach od 400 do 450 zł/t.

 • Powiat kępiński i ostrzeszowski

W powiecie kępińskim i ostrzeszowskim można powiedzieć, że żniwa są już całkowicie zakończone. Średnie plonowanie to w powiecie ostrzeszowskim 7,5 t/ha, w kępińskim 8 t/ha. Cena mokrej kukurydzy na końcu zbiorów to 410 do 430 zł.

 • Powiat ostrowski

Powiat ostrowski na południu Wielkopolski charakteryzował się niesprzyjającymi warunkami do wegetacji kukurydzy. Szczególnie pogoda w maju sprawiła, że niektóre plantacje kukurydzy nie wzrosły.

- Niewielkie opady na przełomie lipca i sierpnia nie poprawiły sytuacji, na niektórych plantacjach nie opłacało się dokonywać zbioru ok. 5 %, w przypadku ok 25% rolnicy podejmowali decyzję o sprzedaży kukurydzy ziarna na kiszonkę lub na biomasę do biogazowni za kwotę 3-5 tys. zł za hektar – podaje WIR.

10% plantacji kukurydzy przeznaczonej na ziarno, zostało zakiszone w rękawach z przeznaczeniem na pasze. Plony natomiast były mniejsze od 30 do nawet 70% w stosunku do poprzednich lat i wynosiły od 3 do 9 t/ha, wilgotność 30%.

Na polach rolnikom z tego powiatu pozostało do zebrania około 7% z zasianej powierzchni.

 

Bernat Patrycja

Źródło: WIR

Fot: Biernacki

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 04:50