StoryEditor

Naturalne wspomaganie kukurydzy - gnojowica w nawożeniu

Nawozy mineralne to jedna z wyższych pozycji w kalkulacji opłacalności upraw. Stosowanie zamienników znacząco poprawia tę relację, zwłaszcza jeśli pochodzą one z własnego gospodarstwa. Jest nim np. gnojowica dość powszechnie stosowana, m.in. w uprawie kukurydzy.
17.01.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jesienne przygotowanie pola - przedplon dla kukurydzy
  • Zabiegi wiosenne w uprawie kukurydzy
  • Efekty polowe kukurydzy wspomaganej nawozem naturalnym
  • Plon kukurydzy nawożonej nawozami naturalnymi
  • Potrzebna biogazownia rolnicza
  • Zmiana profilu prodkcji - ograniczenia formalne i praktyczne
  • Ulepszanie gnojowicy - zmniejszenie uciążliwości odorowej

Prowadząc tucz trzody pozyskiwanie gnojowicy i obornika jest oczywiste, podobnie jak ich nawozowe wykorzystanie. Produkty naturalne doskonale wpisują się w strategię rolnictwa prośrodowiskowego wymaganą przez UE – mówi Ariel Pacześny, syn współwłaściciela, odpowiedzialny w gospodarstwie za produkcję zwierzęcą. Są stosowane na polach od 2015 r. i nawozi się nimi zamiennie wszystkie uprawy polowe, z czego gnojowicę pod kukurydzę zaczęto podawać w większym stopniu od 2017 r.

Kukurydza ma deficytowy bilans materii organicznej w płodozmianie, a jednocześnie charakteryzuje się najlepszym wykorzystaniem składników pokarmowych z nawozów naturalnych i ma na nie duże zapotrzebowanie. Dlatego zdecydowaliśmy się na stosowanie gnojowicy w tym gatunku w pierwszej kolejności – dodał Krzysztof Błażejczak, specjalista w zakresie upraw polowych.

image
FOTO: top agrar

Jesienne przygotowanie pola - przedplon dla kukurydzy

Przedplonem dla kukurydzy są zwykle zboża i buraki, w zależności od tendencji rynkowej, czy opłacalności produkcji w danym roku. Po zbożach na ściernisku rozlewa się do 20 m3 gnojowicy w celu przyspieszenia rozkładu słomy w dawce. Bezpośrednio po tym zabiegu zrywa się glebę broną talerzową o szerokości roboczej 6 m, mieszając nawóz z glebą. Po burakach, jeśli to konieczne, stosuje się natomiast głębosz.

– Jego użycie zależy także od dostępnego czasu do wykonania zabiegu, warunków pogodowych, czy ograniczeń okresów stosowania nawozów naturalnych – objaśnia Błażejczak. Jesienią, na kwaterze pod kukurydzę, nie wysiewa żadnych nawozów mineralnych.

Zabiegi wiosenne w uprawie kukurydzy

Wiosną po zbożowym przedplonie rozlewa ok. 15 m3 gnojowicy systemem wylewkowym, bez jej rozcieńczania wodą i miesza ją z glebą talerzówką, pracując w przeciwnym kierunku do jesiennego przejazdu. Maszyna uprawia w tym terminie glebę także po głęboszu. Przed siewem kukurydzy, zwykle od 3 do 5 dni, stosuje r.s.m. 32 w dawce 150 l/ha lub wysiewa 130 kg/ha mocznika stabilizowanego, których ilości są dostosowane do jesiennej dawki gnojowicy, zasobności gleby i planu nawozowego. W gospodarstwie gnojowicę stosuje się jesienią na ściernisko i przedsiewnie w jednej dawce na wiosnę. Do jej rozlewania używa się zaczepianego wozu asenizacyjnego Pichon, o pojemności 16 m3. Maszyna ma obniżony środek ciężkości, co znacząco poprawia jej stabilność, a maksymalna dopuszczalna masa całkowita wynosi 28 t. Wyposażona jest w krawędziową łyżkę rozbryzgową, rozlewającą gnojowicę na szerokość ok. 3 m. Ciągnik prowadzony jest natomiast równolegle za pomocą systemu GPS.

Zobacz także: Kolejna substancja wycofana! UE żegna S-metolachlor używany w kukurydzy

– Od tego sezonu gnojowica będzie stosowana doglebowym aplikatorem zębowym, wykonanym na specjalne zamówienie, dostosowanym do posiadanego modelu beczki, o szerokości roboczej 3 m, co znacząco zmniejszy straty azotu i uciążliwość zapachową, ale wymaga ciągnika o mocy ponad 300 KM – mówi Andrzej Pacześny. Trzeba mieć też na uwadze, że produkt ten podczas przechowywania ma tendencję do sedymentacji – rozwarstwiania się – zatem przed pobraniem przez beczkę asenizacyjną wymaga wymieszania, co sprzyja jednorodnemu nawożeniu upraw.

Zwykle w pierwszej dekadzie kwietnia doprawia pole agregatem talerzowym Väderstad Carierr, z pierścieniowym wałem gumowym, o szerokości roboczej 4,2 m. Między 15 kwietnia i 5 maja sieje kukurydzę 6-rzędowym siewnikiem punktowym Väderstad Tempo z opcją podsiewu nawozu mineralnego. Jest nim fosforan amonu w dawce 150 kg/ha.

image

Krawędziowa łyżka rozlewa gnojowicę na powierzchni pola, lecz z dość dużymi stratami azotu w formie amoniaku. Nowy rozlewacz zębowy znacznie je ograniczy i zmniejszy uciążliwość zapachową.

FOTO:
image
FOTO:

Efekty polowe kukurydzy wspomaganej nawozem naturalnym

Wschody kukurydzy wspomaganej nawozem naturalnym następują w zbliżonych terminach co pola sąsiednie, jednak kilka kolejnych faz rozwoju przebiega szybciej, a rośliny są silniej wybarwione i w lepszej kondycji fizjologicznej. Zdaniem specjalisty polowego wpływa to korzystnie na ich dalszą wegetację, przyrost masy, a ostatecznie także plon.

– Szczególnie cennym efektem polowym dla roślin jest przetrzymywanie suszy w lepszej kondycji niż uprawy w okolicy, co wynika z szybszego zakrycia międzyrzędzi, ograniczającego parowanie wody z gleby – deklaruje Pacześny.

W gospodarstwie kukurydza dojrzewa nieco później niż na sąsiednich polach, co wynika jednak z uprawy odmian o wyższym FAO od zalecanego w tym rejonie i większym potencjale plonowania. Strategia ta jest podyktowana i podparta solidną agrotechniką. W ub.r. ze względu na wyjątkowo ciepły wrzesień kukurydzę kiszonkową zbierano do 5 października, a ziarnową do 15 października, o wilgotności 40%.

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 10:13