StoryEditor

Wspomóc rośliny w dobie zmian klimatycznych

Zmiany klimatyczne to już nie pusty slogan przytaczany we wszystkich środkach masowego przekazu. Dzieją się one na naszych oczach, a ich skutkiem są m.in. gwałtowne zjawiska atmosferyczne, które w skrajnych przypadkach potrafią nie tylko zniweczyć trud pracy, co w szczególny sposób dotyczy rolników, ale też niejednokrotnie pozbawić całego życiowego dorobku.
15.01.2024., 13:19h

Rolnicy jednak nie pozostają sami, jeśli chodzi o możliwości przeciwdziałania negatywnym skutkom tych zjawisk. Z pomocą przychodzi chociażby postęp biologiczny i hodowlany, dający nowoczesne odmiany przynajmniej w części tolerancyjne na niektóre zjawiska. Rośliny można też na różne sposoby stymulować do budowania odporności na stresy. O to właśnie pytaliśmy przedstawicieli firmy Bayer Katarzyną Gallewicz i Marcinem Liszewskim, którzy na przykładzie kukurydzy wyjaśniają działanie jednej z metod.

 

Na jakie cechy odmian kukurydzy rolnicy powinni zwracać uwagę przy wyborze materiału siewnego na przyszły rok?

Rok 2023 był dla producentów kukurydzy wyjątkowo trudny. Plony w wielu przypadkach były niższe niż w poprzednich latach, a ceny skupu nie napawają optymizmem. Rentowność produkcji pozostawia wiele do życzenia. Wybierając odmiany pod przyszłoroczne zasiewy, warto zwrócić szczególną uwagę na te cechy, które pozwalają przezwyciężyć roślinom stres środowiskowy i wydać maksymalny plon. Wybór odmiany jest kluczową decyzją, wpływającą na opłacalność całej produkcji. W przypadku kukurydzy w ok. 25% determinuje końcowy efekt produkcyjny.

image

Katarzyna Gallewicz, menadżer ds. kukurydzy Bayer

FOTO:

Czy oprócz cech odmianowych istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia roślin przed niekorzystnymi warunkami środowiska?

Największym zagrożeniem dla kukurydzy jest niekorzystna aura, głównie okresowe niedobory wody w glebie i niskie temperatury wiosną. To one w największym stopniu limitują plon. Dlatego oprócz sprawdzenia i przeanalizowania oferty odmian, warto również zweryfikować sposób zabezpieczenia materiału siewnego. Odpowiedni może nie tylko zagwarantować lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych w początkowym okresie wegetacji, ale także zapewnić roślinom wysoki komfort znoszenia wahań temperatury i dobrą kondycję w krytycznym dla budowania plonu okresie kwitnienia. Bardzo skutecznym i kompleksowym rozwiązaniem używanym do zabezpieczania materiału siewnego kukurydzy jest Acceleron.

 

Z czego dokładnie składa się Acceleron i jak działa?

To wyjątkowa kombinacja zapraw nasiennych, łącząca w sobie produkty fungicydowe, insektycydowe i biologiczne. To zintegrowane rozwiązanie chroni uprawy na początku sezonu, poprawiając kondycję, wyrównanie i wigor roślin. Środki biologiczne zwiększają również dostępność i wchłanianie składników pokarmowych przez korzenie, sprzyjając prawidłowemu rozwojowi roślin, nawet w warunkach stresowych.

image

Marcin Liszewski, menadżer ds. rozwoju produktu Bayer

FOTO:

W jaki sposób rozwój grzybów mikoryzowych, który stymulowany ma być przez nawóz biologiczny B-360, wpływa na poprawę kondycji roślin w warunkach stresu wodnego?

Pełny potencjał tego preparatu, który polega na wzmocnieniu symbiozy i wymiany pomiędzy rośliną a grzybami mikoryzowymi, ujawnia się szczególnie w warunkach stresu wodnego. Ułatwia to kukurydzy przezwyciężenie niedoboru wody, a to z kolei wpływa na utrzymanie prawidłowego tempa wzrostu i wytworzenie odpowiedniej ilości biomasy. Co ciekawe, nawóz w warunkach stresu wodnego zwiększa także masę kolb, co w sytuacjach niekorzystnych warunków uprawowych może zapobiec zmniejszeniu plonów.

Okresowe niedobory wody są najbardziej dotkliwe na słabszych stanowiskach, które mają mniejszą pojemność wodną. W stresowych warunkach uprawowych bardzo ważne jest, aby rośliny miały dostęp do wody zgromadzonej w głębszych warstwach gleby. W glebach zwięzłych, o złej strukturze, korzenie kukurydzy nie sięgają do głębszych poziomów i znajdującej się tam wody, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uschnięcia roślin. Dodatek nawozu biologicznego do zaprawy niweluje ten problem.

 

Czy nowa technologia będzie dostępna we wszystkich waszych odmianach kukurydzy, czy tylko w wybranych i na życzenie?

W nadchodzącym sezonie technologia Acceleron Standard, czyli połączenie fungicydu Redigo M oraz nawozu biologicznego B360 będzie dostępna na kilku odmianach przeznaczonych na ziarno m.in. DKC3595, DKC3888, naszej nowości DKC3937 oraz na jednej odmianie przeznaczonej na kiszonkę DKC3418. Są to odmiany pochodzące z różnych grup wczesności i o różnym kierunku użytkowania. W przyszłości planujemy rozszerzenie tej technologii na kolejne odmiany kukurydzy.

 

Czy Acceleron jest dostępny w innych oferowanych przez was gatunkach, np. rzepaku?

W kolejnym roku w kukurydzy planujemy rozszerzyć technologię Acceleron i wprowadzić ochronę rozszerzoną o zaprawę insektycydową Force, czyli Redigo M + B360 + Force. To rozwiązanie będzie dostępne pod nazwą Acceleron Elite. Jesli chodzi o rzepak to rozwiązanie Acceleron jest dostępne od kilku lat na naszych odmianach jako kombinacja zaprawy fungicydowej Scenic Gold z insektycydową Buteo Start, również pod nazwą Acceleron Elite. Te zintegrowane rozwiązania zapewniają podwójną ochronę rzepaku już na starcie: przed szkodnikami i chorobami grzybowymi.

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 13:41