StoryEditor

Przerośnięte chwasty długo giną

Późne odchwaszczanie kukurydzy oznacza, że chwasty są podczas zabiegu zaawansowane w rozwoju. Czy chemia sobie z nimi poradzi?
24.06.2021., 12:06h
W tym roku późne zabiegi powschodowe w kukurydzy były normą. Tak chłodnego maja wielu rolników nie pamięta, a dodatkowo był on bardzo deszczowy i mokry, więc okienek pogodowych na zabiegi, nie tylko chwastobójcze w kukurydzy, było jak na lekarstwo.

Kukurydza jest o tyle "łatwą" rośliną, że nawet bardzo zachwaszczoną można z powodzeniem wyczyścić z chwastów, oczywiście maksymalnie do fazy 8 liści kukurydzy. Substancje zarejestrowane w tej uprawie są na tyle mocne, że z powodzeniem zwalczają nawet przerośnięte już chwasty czy te będące w fazie kwitnienia (w tym roku takich plantacji nie brakowało – przykład na zdjęciu z Wielkopolski). Byłbym zatem spokojny o efekt, ale warto pamiętać, że taka plantacja raczej nie da już rekordowych plonów, bo została stłamszona przez chwasty. Warto też pamiętać, że niektóre chwasty, jak w naszym przykładzie ze zdjęcia, mogły wytworzyć już nasiona, a to oznacza zasilenie glebowego banku nasion chwastów, które pojawią się w uprawach następczych.

Rozwiązanie na przyszłość to stosowanie np. zabiegu doglebowego przedwschodowego przy dobrej wilgotności gleby, a także dawek dzielonych. W tym systemie łapiemy chwasty w mniej zaawansowanych fazach rozwojowych.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 05:23