StoryEditor

Zboża drożeją. Ostatni dzwonek na sprzedaż przed Świętami!

Boże Narodzenie już za 10 dni, a to oznacza, że handel krajowym zbożem będzie ograniczony. Tylko niektórzy z handlowców deklarują, że w okresie świąteczno-noworocznym będą skupować ziarno.
14.12.2016., 15:12h

Końcówka grudnia to co roku martwy okres w handlu krajowym ziarnem. Większość punktów skupu ogranicza zakupy zbóż do minimum bądź też całkowicie rezygnuje z bieżących transakcji, ograniczając się w tym czasie do realizacji ewentualnych zawartych wcześniej kontraktów i umów. W tym roku – jak wynika z naszych informacji – będzie podobnie, chociaż duży popyt na krajowe ziarno może jeszcze zmienić sytuację.

Dwie przyczyny podwyżek

W tym tygodniu nasza redakcyjna sonda wykazała kolejne podwyżki cen skupu właściwie wszystkich zbóż. Powody są dwa. Po pierwsze, ożywił się eksport do Niemiec i ceny oferowane przez tamtejszych kontrahentów są większe z uwagi wyższy kurs euro w stosunku do złotówki. Po drugie, porty intensywnie poszukują jeszcze na rynku pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy, co wymusiło podniesienie cenników w ostatnim tygodniu, zwłaszcza w północnej części kraju, o 20-30 zł netto/t.

Rolnicy niechętnie sprzedają ziarno

Jak informują kupujący, mimo dużego popytu na ziarno, niewielu rolników decyduje się na transakcję. Większość z nich liczy na to , że cena do Nowego roku jeszcze wzrośnie. Tyle, że na dokonani...

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 21:47