StoryEditor

Kukurydza – także na cele spożywcze

Kukurydza zyskuje na popularności wśród rolników. Jest nie tylko dobrym składnikiem płodozmianu, ale też doskonałą rośliną paszową. Rośnie też jej wykorzystanie na cele spożywcze.
11.11.2016., 14:11h

– Powierzchnia uprawy kukurydzy zajmuje dziś w naszym kraju 1,2 mln ha, a tegoroczne zbiory ziarna wyniosą około 3,9 mln ton. Jeszcze przed rokiem 2000 było to niespełna 500 tys. t. W skali światowej jest to drugie najważniejsze zboże, zaraz po ryżu i przed pszenicą, a jej roczne zbiory w tym roku przekroczą ponownie miliard ton – powiedział na rozpoczęciu konferencji prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Blisko połowa całego areału kukurydzy w Polsce, około 530 tys. ha przeznaczona jest na ziarno, które coraz częściej wykorzystywane jest w żywieniu człowieka. Ziarno kukurydzy służy m.in. do produkcji mąki i kaszy wykorzystywanych do bezpośredniego spożycia lub w przemyśle np. słodowniczym. Z ziarna produkuje się też popularne płatki, wykorzystywane jest też w przemyśle farmacautycznym i paliwowym.

– Producentów kukurydzy czeka wiele wyzwań. Jednym z nich jest utrzymanie poziomu produkcji i redukcja kosztów uprawy, by dostosować się do obniżających się cen zbytu. Ważne jest również zwiększenie upraw z przeznaczeniem na cele energetyczne – dodał Prezes. Doświadczenia niemieckie pokazują, że kukurydza jest jednym z najlepszych surowców do produkcji biogazu, zarówno pod względem wydajności polowej, jak i efektywności przetwarzania. U naszego zachodniego sąsiada przerabia się surowiec z około 800 tysięcy hektarów, a działa tam ponad 8 tysięcy biogazowni rolniczych. W Polsce na cele energetyki odnawialnej przeznacza się niespełna  30 tysięcy hektarów, ale eksperci prognozują, że w przyszłości na potrzeby biogazowni trzeba będzie zebrać kukurydzę ze 100 tysięcy hektarów.

– Kukurydza nie zawiera glutenu, jest dobrym źródłem witaminy E i selenu, które są doskonałymi przeciwutleniaczami i działają przeciwnowotworowo – podkreślała dietetyczka Justyna Marszałkowska-Jakubik. Kukurydza jest przede wszystkim jednak źródłem skrobi, której zawiera 60–70%. Jest też źródłem błonnika, który ma działanie regulujące trawienie.
Dr Roman Warzecha zwrócił uwagę na cel kampanii „Kukurydza – słoneczne ziarno zdrowia”, czyli propagowanie jej wykorzystania w żywieniu. Zwrócił też uwagę na rosnącą popularność kukurydzy cukrowej, którą w Polsce uprawia się na 9 tys. ha.

– W Polsce spożycie kukurydzy cukrowej wynosi jednak zaledwie 5–10% całości zbiorów. W Austrii jest to 30%, a we Francji – 20%. Konsumpcja kukurydzy cukrowej, tzw. słodkiej wynosi w Polsce 0,5 kg na mieszkańca, podczas gdy w USA jest to 12 kg – podkreślił dr Warzecha.
Konferencja odbyła się 8 listopada 2016 r. w Warszawie.

jd, fot. Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. maj 2024 14:15