StoryEditor

Udoskonalone kosze przyjęciowe Grimme do ziemniaków

Wyższa przepustowość, lepsza ochrony plonu, komfort i różnorodność wyposażenia to najważniejsze zmiany wprowadzone przez firmę Grimme w nowej generacji koszy zasypowych RH 20, RH 24 i RH 28 na sezon 2024.
Alfons Deter
01.03.2024., 09:36h

W nowych koszach zasypowych Grimme prędkość przenośnika podłogowego można ustawiać w zakresie od 0,2 do 6,0 m/min. Z kolei znacznie głębsze kieszenie przenośnika podłogowego poprawiają efekt zabierania i umożliwiają szybkie i kompletne opróżnienie zbiornika. Zmodyfikowana funkcja Capacity Control oferuje teraz regulację prędkości przenośnika podłogowego przez ustawienie przepustowości w tonach na godzinę.

Zobacz także: Agregat Agro-Tom ST-U i UPH Premium [polskie kultywatory do uprawy przedsiewnej]

Aby zwiększyć wydajność i poprawić przepływ masy plonu inżynierowie zmniejszyli kąt nachylenia przenośnika podłogowego. Strefa zasypu jest teraz szersza o 10 cm, co zwiększa pojemność i ułatwia podjechanie pojazdem do kosza. Jest to dodatkowo wspierane przez wspomaganie manewrowania z sygnalizacją świetlną. Oświetlenie robocze LED zapewnia dobre warunki pracy po zmroku.

Komfortowa obsługa koszy zasypowych

Kosze zasypowe są obsługiwane w łatwy i intuicyjny sposób za pomocą nowego urządzenia IBX 300 współpracującego z systemem ISOBUS. Producent z Damme w Środkowych Niemczech wprowadził możliwość obsługi koszy z terminalu ISOBUS CCI 800 – jak w sadzarkach czy kombajnach do zbioru ziemniaków. Pracę operatora ułatwiają ponadto różnego rodzaju systemy asystujące. Wszystkie istotne ustawienia, takie jak prędkość wałków, ich rozstaw i kąt nachylenia, są teraz wizualizowane w jeszcze bardziej przyjazny dla użytkownika sposób i można je łatwo odtworzyć.

Firma pochwaliła się nową funkcją Remain Control, która rejestruje wysokość warstwy produktu w strefie zasypu kosza. Gdy kosz zasypowy jest ponownie napełniany, plon nie spada bezpośrednio na przenośnik podłogowy, lecz na pozostałość produktu w ustawionej wcześniej ilości. Znacząco poprawia to ochronę plonu.

Oczyszczanie z ziemi i frakcjonowanie

Dzięki zmienionej regulacji nożyc, wałki oczyszczające i frakcjonujące można jeszcze lepiej dostosować do panujących warunków pracy. Funkcja VarioClean zapewnia wysoką skuteczność czyszczenia, szczególnie w przypadku ciężkiego i lepkiego produktu. Firma zaznacza, że w zespole wałków oczyszczających z ziemi został zainstalowany dodatkowy stopień przejściowy, który rozluźnia przepływ masy plonu. Ponadto wałki przed i za stopniem mogą być ustawione lekko w górę, co wydłuża czas przebywania plonu na wałkach, a tym samym zwiększa czas czyszczenia.

Inną nową funkcją jest to, że wałki spiralne PU w funkcji Turbo-Clean mogą obracać się przeciwbieżnie do kierunku przepływu masy plonu, dzięki czemu większość odsianej ziemi ląduje na taśmach odprowadzania ziemi i na przenośniku podłogowym, a nie na taśmie odprowadzania plonu. Zapobiega to skutecznie nagromadzeniu się ziemi w przechowalni ziemniaków.

Bogata oferta wyposażenia

Kosz RH 28 wyróżnia się wysoką przepustowością dzięki oczyszczaniu na szerokości 2,80 m. Alternatywą o wysokiej wydajności do transportu ziemniaków do przechowalni może być nowy RH 24 w wersji XT. W tej wersji za wałkami czyszczącymi znajduje się duży stół przebierczy, który opcjonalnie można połączyć z optoelektroniczną jednostką sortującą.

image

model RH 24-6 S

FOTO: Grimme
image

model RH 26-60 S

FOTO: Grimme

image

Rolnicy dążą do nowoczesnych rozwiązań w maszynach

Kolejną nowością jest kosz zasypowy RH 24-60 S z wzniesieniem w linii prostej. Maszyna może być wyposażona w nagarniacz cebuli, dodatkową taśmę ekspozycyjną (tzn. taśmę podającą między przenośnikiem podłogowym i zespołami wałków) oraz stalowe wałki gładkie. Jest przystosowana szczególnie do wrażliwych warzyw, jak cebula i marchew.

Alfons Deter

topagrar.com

Alfons DeterAlfons Deter
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 16:08