StoryEditor

Agregat Expom Wicher [polskie kultywatory do uprawy przedsiewnej]

Agregat do upraw przedsiewnych Wicher występuje w szerokościach roboczych od 3 do 4 m ze sztywną ramą oraz 4, 4,5, 6 m z ramą składaną hydraulicznie z możliwością podwozia transportowego.
02.03.2024., 15:00h

Pracę agregatu Wicher można podzielić na pięć etapów. Najpierw maszyna za pomocą czterech spiralnych spulchniaczy z naciągiem sprężynowym spulchnia ślady po przejeździe ciągnika (za kołami ciągnika). Kolejną sekcją są dziewięciostrunowe wałki przednie (Ø 335 mm), które kruszą glebę. Wałki strunowe przednie i tylne podpierają cały agregat i są osadzone na zespołach łożyskowych.

Spulchnienie gleby

Kolejnym zadaniem agregatu Wicher jest spulchnienie gleby. Za tę czynność odpowiedzialne są wzmocnione zęby typu kultywator, zakończone tzw. gęsiostópką o szerokości 180 mm. Kolejno tylny wał strunowy oraz umieszona bezpośrednio za nim listwa równająca rozdrabniają i wyrównują ziemię. Wał rozbija grudy i bryły zapewniając glebie strukturę gruzełkowatą. Z boku maszyny znajdują się boczne ekrany osłonowe.

Hydrauliczna regulacja głębokości

Ostatnią sekcją roboczą jest wał kołeczkowy o średnicy 370 mm, którego zadaniem jest wtórne zagęszczenie i ostateczne przygotowanie gleby do siewu. Głębokość pracy regulowana jest siłownikami hydraulicznymi, co znacznie ułatwia regulację maszyny i komfort operatora. Co ważne, jest to standardowe wyposażenie maszyny.

image
FOTO: firmowe

Różne konfiguracje

Poza tym agregat Expom ma wiele możliwości konfiguracyjnych. Zamiast gęsiostópek w maszynie można zamontować ząb prosty 32 × 12 mm. Ząb wyposażony jest w odwracalną redliczkę, a jego konstrukcja pozwala uprawiać wierzchnią warstwę bez wyciągania wilgotnej gleby na powierzchnię.

Wicher w standardzie za zamocowanymi wózkami z elementami roboczymi oraz włóką listwową ma tylne wały, podwójne, w kombinacji strunowy, a bezpośrednio za nim kołeczkowy. Opcjonalnie zamiast wału kołeczkowego maszynę można wyposażyć w dodatkowy tylny wał strunowy, tworząc podwójną sekcję strunową. Do wersji składanej hydraulicznie agregat może być wyposażony w wózek transportowy (805 kg), montowany bezpośrednio do ramy.

image
FOTO: firmowe

 

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 18:11