StoryEditor

Do wzięcia 100 mln zł na innowacje w rolnictwie. Rusza Ścieżka Agrotech

Rusza konkurs Szybka Ścieżka „Agrotech”. Do wzięcia jest 100 mln zł, które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na wsparcie nowych technologii w sektorze rolnym. Wnioski będą przyjmowane już za miesiąc.
10.08.2020., 19:08h
Dziś w Pamiętnej k. Skierniewic na terenie siedziby firmy Jagoda, NCBR ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Agrotech”. Jego celem jest podniesienie konkurencyjności polskich firm pracujących nad projektami z zakresu robotyzacji i cyfryzacji rolnictwa.

- Rolnictwo wymaga unowocześnienia i cyfryzacji, by produkcja żywności była bardziej efektywna i mniej kosztowna, a jednocześnie przyjazna środowisku. Według ONZ za 30 lat będziemy potrzebować aż o 70 proc. więcej żywności. Dlatego uruchamiamy konkurs Ścieżka „Agrotech", by wprowadzać najlepsze rozwiązania dla rolnictwa. Te 100 mln zł to środki pochodzące z trwającej obecnie perspektywy 2014-2020 - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Z kolei Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego zaznaczył, że musimy wspólnie kształtować pozycję polskiego rolnictwa w Europie. 

- Poprzez uruchomienie konkursu chcemy wzmocnić transfer wiedzy z nauki do branży rolno-spożywczej – powiedział Murdzek.

Jego zdaniem konkurs jest szansą, żeby innowacyjne rozwiązania były przedmiotem eksportu polskiej myśli technicznej i polskiego dorobku naukowego.

Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Natomiast wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński zauważył, że rolnictwo musi przejść na inny poziom.

- Potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań. Kluczem do sukcesu jest współpraca sieci instytutów z siecią doradztwa rolniczego i biznesem – zaznaczył wiceminister.


Wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński 

Dla kogo i kiedy?

W konkursie będą finansowane projekty z sześciu obszarów tematycznych. Są to: 
  • automatyzacja i robotyzacja w rolnictwie; 
  • mechanizacja w rolnictwie; 
  • aplikacje i zaawansowane usługi cyfrowe dla optymalizacji, predykcji i symulacji procesów oraz efektywna digitalizacja produkcji, przetwarzania i zarządzania w rolnictwie; 
  • rolnictwo precyzyjne; 
  • zrównoważone rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, innowacyjna żywność;
  • biotechnologia rolnicza bioenergia i biomateriały.
O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa oraz konsorcja składające się z przedsiębiorców lub przedsiębiorców i jednostek naukowych. 

Magdalena Placek, współwłaściciel firmy Jagoda

Grant można otrzymać pod warunkiem, że proponowane rozwiązanie jest innowacyjne na poziomie krajowym i że będzie wprowadzone na rynek. Dodatkowo projekt musi być realizowany w regionie słabiej rozwiniętym, czyli poza województwem mazowieckim.

Nabór wniosków w konkursie rozpocznie się 10 września i potrwa do 6 listopada 2020 r.

Podczas ogłoszenia konkursu podpisany został także list intencyjny o współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości na rzecz rozwoju polskich innowacji. 


Piknik Innowacji Rolniczych


Podczas spotkania odbył się również Piknik Innowacji Rolniczych, gdzie zaprezentowano maszyny rolnicze i innowacyjne produkty spożywcze, których powstanie sfinansowano z NCBR.


Jedną z nich była maszyna do zbioru kamieni Husarya

- Pomysł zrobienia takiej maszyny na szerszą skalę powstał kilka lat temu przy okazji konkursu wynalazków Agropatent organizowanego przez Waszą Redakcję, kiedy to nasza maszyna zajęła pierwsze miejsce. Od tego czasu mocno ją rozwinęliśmy. W efekcie już 10 gospodarstw zdecydowało się na jej zakup – wyjaśniał w rozmowie z nami Marcin Gołębiewski, jeden z wynalazców Husari. Przy średnim zakamienieniu maszyna zbiera kamienie (od 2,5 cm do 50 cm) z jednego hektara z głębokości nawet 30 cm w ciągu godziny. 

- Husarya jest naprawdę wydajna, bo posiada system podwójnych rotorów umożliwiający szeroki zakres zbierania różnej wielkości kamieni – mówił Gołębiewski.

Z kolei firma Comtegra zaprezentowała detektor chorób pszczół: warrozy i zgnilca amerykańskiego.


- To jest prototyp, będący w ostatnim etapie projektu. Mamy nadzieję, że pomoże pszczelarzom zrozumieć, że oprócz leczenia ważne jest zapobieganie chorobom – wyjaśniał Dariusz Skonieczny, Dyrektor Rozwoju Comtegra.

Natomiast firmy Intermag, Plantico i Grupa Maspex zaprezentowały wspólny, czteroletni projekt polegający na opracowaniu nowej odmiany i technologii uprawy ogórka przeznaczonego na kiszenie.

- Projekt ma na celu poprawę parametrów ogórka, m.in. chrupkości i twardości owoców. Odmiana nie będzie mieć pustych komór nasiennych, za to wyróżnią ją lepsze wartości prozdrowotne. Ogórek będzie biofortyfikowany w biologicznie ważne elementy, tak aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku – wyjaśniał nam dr Radosław Wilk z Intermag.Wszystko wskazuje na to, że rolnicy będą mogli wysiać tę odmianę i skorzystać z opracowanych w projekcie wskazówek agrotechnicznych już za trzy lata.

Z innowacyjnym rozwiązaniem przyjechała także firma Plantalux, która pokazała gościom lampy ledowe do szklarniowych upraw warzyw. 

- W całorocznej uprawie stosuje się lampy HPS. My to zamieniliśmy na led. Dzięki temu rachunki są o połowę niższe. Poza tym widmo światła skierowane na roślinę odpowiada charakterystyce absorbcji chlorofilu. Lampy różnią się w zależności od kierunku przeznaczenia. Opracowaliśmy inne dla pomidora, inne dla sałaty – wyjaśniał nam Rafał Lachowski z Plantalux.  


Co ciekawe, największą popularnością lampy Plantalux cieszą się w Kazachstanie, Macedonii i Szwajcarii. 

- Ale polski rynek też się przekonuje, z tym że wolniej – zaznaczył Jakub Lachowski.Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:10