StoryEditor

Jak samodzielnie przerobić maszyny rolnicze do uprawy trudnej gleby? Zobacz pomysły rolników!

Wielu rolników uprawia pola, gdzie występuje gleba mozaikowata, kilkadziesiąt metrów dalej pojawia się piach lub zakamienione rędziny, a dalej pierwszoklasowe czarnoziemy. Problem z odpowiednim dobraniem maszyny do uprawy trudnej gleby rolnicy rozwiązali przerabiając, budując i usprawniając sprzęt samemu. 
08.09.2022., 13:09h

Idealnie dobrana maszyna do gleby: jak ją znaleźć?

Duża grupa rolników m.in. z województwa lubelskiego gospodaruje na trudnych glebach. Na jednym polu pojawia się gleba mozaikowata, która przy niedużej ilości opadów zamienia się w beton, a kilkadziesiąt metrów dalej występuje już piach, który bez odpowiedniej ilości wody nie da plonu.

W odwiedzonych gospodarstwach występowały różnego rodzaju gleby. Od lekkich piasków, przez ciężkie zakamienione rędziny, aż po pierwszoklasowe czarnoziemy. Co ciekawe były pola gdzie znajdowały się wszystkie wymienione powyżej gleby.

Naszych bohaterów łączy nie tylko wspólny region, ale także problem z odpowiednim dobraniem maszyn pod ich ziemie. Dla jednych największym wyzwaniem w gospodarstwie stanowi ciężka w uprawie gleba, dla innych coraz większy deficyt wody. Wspólne jest to, że tylko odpowiednia uprawa ich gleb owocuje uzyskaniem satysfakcjonujących plonów.

W odwiedzonych gospodarstwach występowały różnego rodzaju gleby. Od lekkich piasków, przez ciężkie zakamienione rędziny, aż po pierwszoklasowe czarnoziemy. Co ciekawe były pola gdzie znajdowały się wszystkie wymienione powyżej gleby.

Poszukiwania właściwej maszyny niektórym zajęły dobre kilka lat. Jedni inspiracji szukali odwiedzając gospodarstwa na terenie kraju, inni podczas zagranicznych podróży. Niejednokrotnie okazywało się, że żadna firma na rynku nie spełniła oczekiwań rolników, ale i budżet ograniczał możliwość zakupu nowego sprzętu. Cel uzyskania jak najlepszego plonu oraz zmysły techniczne naszych Czytelników spowodowały, że postanowili własnoręcznie zbudować maszyny typowo po...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 11:05