Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Jeden złoty i szesnaście srebrnych medali – wyróżnienia Agritechniki przyznane!

07.12.2021

Drukuj

Jeden złoty i szesnaście srebrnych medali – wyróżnienia Agritechniki przyznane!

r e k l a m a

Gremium konkursowe zaznacza, że główna nagroda Agritechnica Innovation Gold Award jest przyznawana za innowację, która demonstruje nową koncepcję. Funkcjonalność ocenianego rozwiązania jest znacznie odmienna od znanych na rynku rozwiązań i zapoczątkowuje nowy lub znacznie poprawia istniejące procesy produkcji. Kluczowe kryteria: praktyczne znaczenie na poziomie gospodarstwa, rentowność operacyjna i korzyści z wydajności, poprawa stanu środowiska i zużycia energii oraz zmniejszenie obciążenia pracą i poprawa zdrowia i bezpieczeństwa.
Srebrne medale przyznano za innowację w istniejącym produkcie czy maszynie, która zapewnia znaczną poprawę jej funkcjonalności. Kluczowe kryteria oceny obejmują: trafność na poziomie gospodarstwa, zmniejszenie obciążenia pracą i poprawa jakości pracy i poprawiona niezawodność.
 

Złoty medal: NeXaT-Systemtraktor

nexat wymiana osprzetu

r e k l a m a

Nawet 200 t ziarna na godzinę może zebrać autonomiczny kombajn NexCo. Maszyna jest jest jedną z form multifunkcyjnego nośnika narzędzi NeXaT, który z okazji zbliżających się targów Agritechnica został nagrodzony złotym medalem. Zamiast tradycyjnych maszyn zaczepianych za ciągnikiem konstruktorzy postawili na przewożenie maszyn na samonośnej platformie.

Wysoka przepustowość modułu kombajnu NexCo nie bierze się znikąd. W łanie kukurydzy pracuje 22-rzędowa przystawka, która dostarcza materiał do dwóch niemal 6-metrowych rotorów ułożonych poprzecznie do kierunku jazdy. Rozdzielenie masy na dwa strumienie, zdaniem firmy, pozwala na około dwukrotnie wyższą wydajność omłotu w porównaniu z konwencjonalnymi kombajnami. Ponadto, dwa rozdrabniacze umożliwiają równomierne rozmieszczenie słomy i plew.

Kombajn ma zbiornik o pojemności 32 m³, dzięki czemu na większości pól kombajn zbożowy nie wymaga wsparcia wozu przeładunkowego. Rozładunek przy wydajności 600 l/s może odbywać się na uwrociu, a całość trwa tylko około minuty. Nośnik NeXaT może być używany także do prac związanych z uprawą roślin: od uprawy roli i siewu po nawożenie, ochronę i zbiory.

Zintegrowane narzędzia są montowane między czterema dużymi, napędzanymi elektrycznie podwoziami gąsienicowymi, które można obracać o 90° do jazdy po drogach. System jest zaprojektowany w taki sposób, że na każde 12 m szerokości roboczej układ jezdny ugniata tylko pas o szerokości 60 cm (5%). Moc elektryczną do napędu dostarczają dwa niezależne silniki wysokoprężne o mocy 545 KM każdy z generatorami. Pojazd jest przystosowany do alternatywnych technologii napędowych, takich jak ogniwa paliwowe.

NeXaT-a zaprojektowano jako maszynę autonomiczną, ale do monitorowania pracy dostępna jest kabina, którą można obracać o 270°. Kabina umożliwia ręczne prowadzenie pojazdu podczas transportu.


Srebrny medal: Krone - ExactUnload

Polecany artykuł

Międzynarodowy Zielony Tydzień 2022 odwołany

Srebrny medal: Krone - ExactUnload

Praca w transporcie rolniczym podczas sezonu wzmożonych prac w gospodarstwie wymaga ciągłej uwagi, niezależnie od tego, czy właśnie odbywa się załadunek na polu, jazda po drodze czy rozładunek w gospodarstwie. Dużego skupienia wymaga się od traktorzystów zwłaszcza podczas rozładunku sieczki kukurydzy lub traw w silosie. Jest to ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także by umożliwić szybkie rozłożenie cienkiej warstwy materiału i optymalne jej zagęszczenie, a tym samym osiągnięcie najlepszego możliwego wyniku zakiszania.

Dzięki opracowanemu przez Krone systemowi ExactUnload rozładunek przyczepy GX z przesuwną przednią ścianą jest kontrolowany tak, aby transportowany materiał mógł być równomiernie rozłożony na wcześniej zdefiniowaną odległość. W tym procesie prędkość, z jaką ciągnik i przyczepa poruszają się w trakcie rozładunku (maks. 3,5 km/h) nie ma znaczenia. Gwarantuje to, że nawet niedoświadczeni kierowcy mogą właściwie wyładować masę na zadanej długości silosu.

Krone ExactUnload nie tylko zapewnia operatorowi maksymalny komfort i odciążenie, ale także może zmniejszyć liczbę błędów kierowcy, a tym samym wypadków.

 

Srebrny medal: Continental - Agro ContiSeal

Srebrny medal: Continental - Agro ContiSeal

Nie ma dobrego miejsca i czasu na przebicie opony, co dotyczy nie tylko aut osobowych, ale jest również prawdą w przypadku maszyn rolniczych. Jednak niekorzystne skutki przebicia opony w rolnictwie są znacznie gorsze niż w innych branżach, a uszkodzenia spowodowane przez ciała obce wbite w oponę zdarzają się znacznie częściej. Jednak ze względu na wielkość i masę maszyn czy opon oraz wynikające z tego straty czasu i wydajności w intensywnych sezonach siewu i zbioru, wymiana opony na polu prowadzi do znacznych opóźnień w produkcji. Niejednokrotnie przewyższają one koszty wymiany opony, nie mówiąc już o możliwych zagrożeniach wynikających w przypadku pęknięcia opony w transporcie płodów.

Opracowana przez Continental na potrzeby rynku samochodów osobowych technologia samouszczelniających opon ContiSeal jest już dostępna dla branży agro. Po wewnętrznej stroni e opony znajduje się lepki polimer, który uszczelnia przeciek w przypadku przebicia bieżnika przez ciała obce, takie jak gwoździe lub inne ostre przedmioty o średnicy do 5 mm. Pomimo uszkodzenia ciśnienie nie spada i można dalej pracować, a oponę później naprawić lub wymienić. Może to okazać się szczególnie ważne w szczycie prac. Ponadto można w ten sposób uniknąć trudniejszej i droższej zmiany opon w trudnych warunkach terenowych lub drogowych i zrobić to później w warsztacie. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku specjalistycznych maszyn żniwnych.

 

Srebrny medal: Claas – Terranimo

Srebrny medal: Claas – Terranimo

Stosowanie wydajnych i dużych maszyn rolniczych prowadzi do zwiększonego ryzyka zagęszczenia gleb, którego nie można cofnąć za pomocą zwykłych metod uprawy. Nowy system firmy Claas wzbogacający system zarządzania pracą ciągnika CEMOS, czyli wskaźnik ryzyka zagęszczenia gleby Terranimo na terminalu w kabinie pokazuje kierowcy, jak wysokie jest ryzyko ubicia gleby w obecnych warunkach pracy. Aby to obliczyć, Claas łączy informacje dostarczane przez system wspomagania kierowcy CEMOS dotyczące aspektów, takich jak rodzaj/stan gleby, nacisk na oś lub ciśnienie w oponach, z Terranimo - narzędziem używanym do symulacji obciążenia gleby i nośności. W obliczeniach uwzględniane są również dynamiczne zmiany obciążenia osi.

Gdy aplikacja wskazuje na wysokie ryzyko zagęszczenia, kierowca w trosce o kondycję pola może przerwać zaplanowaną pracę lub przezbroić zestaw np. przez zmianę balastu lub ciśnienia w oponach i ponownie sprawdzić skutki tych działań. To profilaktyczne wsparcie kierowcy, które umożliwia uniknięcie szkodliwego zagęszczania i związanych z tym negatywnych skutków dla zdrowia gleby.

 

Srebrny medal: AGCO – automatyczny system odpylania

Srebrny medal: AGCO – automatyczny system odpylania

Maszyny rolnicze i ciągniki są narażone na szczególnie zapylone środowisko, dlatego do oczyszczania powietrza do spalania w silniku wymagane są solidne i wydajne systemy filtrów, które łączą wysoki stopień separacji i długą żywotność. Szczególnie duże ilości pyłu powstają zwłaszcza w okresie żniw. W takim przypadku czyszczenie pośrednie filtra powietrza zapewnia, że ​​nie dojdzie do spadku wydajności lub zwiększonego zużycia paliwa spowodowanego niedostatkiem powietrza w komorze spalania.

W tym celu firma Fendt zaprezentowała automatyczny system odsysania pyłu. Rozpoznaje on poziom zabrudzenia filtra powietrza podczas pracy lub podczas jazdy i w pełni automatycznie czyści, bez konieczności jego demontażu. Dzięki dwóm krótkim, ale silnym impulsom ciśnienia po wewnętrznej stronie filtra powietrza uzyskuje się przepływ w kierunku odwrotnym.

Osadzający się na powierzchni filtra kurz jest jednocześnie spulchniany i wysysany z obudowy za pomocą podciśnienia. Próżnia wytwarzana jest przed napędzanym hydrostatycznie wentylatorem powietrza chłodzącego, którego prędkość obrotowa jest chwilowo zwiększona. Impuls ciśnieniowy pochodzi z oddzielnego zbiornika sprężonego powietrza, który jest napełniany powietrzem pod ciśnieniem 12 barów. Automatyczne okresy czyszczenia są uruchamiane, gdy tylko podciśnienie w układzie ssącym z powodu zwiększonego zabrudzenia spadnie poniżej wartości granicznej. System działa we wszystkich warunkach pracy, w tym przy pełnym obciążeniu.

Automatyczny system odpylania sprawia, że ​​czasochłonne, podatne na błędy i często zaniedbywane ręczne czyszczenie filtra powietrza staje się zbyteczne. W ten sposób można zminimalizować przestoje ciągnika i ryzyko zwiększonego zużycia paliwa z powodu zabrudzonych filtrów powietrza.

 

 

Srebrny medal: Müthing – CoverSeeder

Srebrny medal: Müthing – CoverSeeder

Müthing CoverSeeder łączy znane elementy maszyn rolniczych, tworząc nowy system siewu międzyplonowego – podczas mulczowania. System łączy wszystkie etapy w jednym przejeździe, co w porównaniu z metodami konwencjonalnymi (dwa i więcej przejazdów) może ograniczyć zużycie paliwa i czasu pracy, przy skutecznie wysianym międzyplonie.

Pierwszym elementem agregatu jest brona palcowa, której rolą jest równomierne rozłożenie resztek pożniwnych, głównie likwidacja stert słomy. Rozdrabniacz bijakowy rozdrabnia słomę i ściernisko oraz dzięki dużej mocy ssania wirnika bijakowego usuwa pozostałości pożniwne znajdujące się blisko ziemi. Na oczyszczonej powierzchni gleby są umieszczane nasiona międzyplonu, które są następnie pokrywane wymieszanym i rozdrobnionym materiałem organicznym. Przykryte „kołderką” nasiona dogniatane są wałem pryzmatycznym zapewniając jak najlepszy kontakt z glebą - wymagany do osiągnięcia dobrego kiełkowania.

Jak zaznacza producent, rezygnacja z intensywnej uprawy w połączeniu z pełną warstwą przykrywającą biomasę chroni glebę przed parowaniem i erozją oraz zapewnia wodę niezbędną do kiełkowania nawet w skrajnie suchych warunkach.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 3 stron.


Widziałeś już nasze video "Nasz test: Claas Arion 460"?

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: nie pracują redlery, nie zmieniają się ceny

Czytaj

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

Galeria zdjęć

Złoty medal: NeXaT  opryskiwaczem
Złoty medal: NeXaT  w trakcie wymiany narzędzi
Srebrny medal: : Planungsbüro Heinrich - Fotoheyler
Srebrny medal: AGCO – automatyczny system odpylania
Srebrny medal: : Planungsbüro Heinrich - Fotoheyler
Srebrny medal: Fasterholt Maskinfabrik - DL 66 Pro
Srebrny medal: Rostselmash – RSM OK ID
Srebrny medal: Reichhardt razem z HBC-radiomatic, Vogt, MDB - Pilot SIS
Srebrny medal: Rauch z AgriCircle – TerraService
Srebrny medal: : Planungsbüro Heinrich - Fotoheyler
Srebrny medal: New Holland - automatyzacja Big Baler
Srebrny medal: New Holland - system automatyzacji OptiSpread
Srebrny medal: Müthing – CoverSeeder
Srebrny medal: Krone - ExactUnload
Srebrny medal: Fasterholt Maskinfabrik - DL 66 Pro
Srebrny medal: Continental - Agro ContiSeal
Srebrny medal: Claas – CEMOS Auto Header
Srebrny medal: Claas – Terranimo
Srebrny medal: Amazone – system DirectInject
Srebrny medal: Agtech 2030 - system zapobiegania zagęszczaniu (CPS)
Srebrny medal: Agro Intelligence – RoboVeg Robotti
Srebrny medal: AGCO – automatyczny system odpylania
Srebrny medal: Rostselmash – RSM OK ID
Srebrny medal: Reichhardt razem z HBC-radiomatic, Vogt, MDB - Pilot SIS
Srebrny medal: : Planungsbüro Heinrich - Fotoheyler
Srebrny medal: New Holland - system automatyzacji OptiSpread
Srebrny medal: Müthing – CoverSeeder
Srebrny medal: Krone - ExactUnload
Srebrny medal: Fasterholt Maskinfabrik - DL 66 Pro
Srebrny medal: Continental - Agro ContiSeal
Srebrny medal: Claas – CEMOS Auto Header
Srebrny medal: Claas – Terranimo
Srebrny medal: Amazone – system DirectInject
Srebrny medal: Agtech 2030 - system zapobiegania zagęszczaniu (CPS)
Srebrny medal: Agro Intelligence – RoboVeg Robotti
Srebrny medal: AGCO – automatyczny system odpylania
Srebrny medal: Rostselmash – RSM OK ID
Srebrny medal: Reichhardt razem z HBC-radiomatic, Vogt, MDB - Pilot SIS
Srebrny medal: : Planungsbüro Heinrich - Fotoheyler
Srebrny medal: Müthing – CoverSeeder
Srebrny medal: Krone - ExactUnload
Srebrny medal: Fasterholt Maskinfabrik - DL 66 Pro
Srebrny medal: Continental - Agro ContiSeal
Srebrny medal: Claas – CEMOS Auto Header
Srebrny medal: Claas – Terranimo
Srebrny medal: Amazone – system DirectInject
Srebrny medal: Agtech 2030 - system zapobiegania zagęszczaniu (CPS)
Srebrny medal: Agro Intelligence – RoboVeg Robotti
Złoty medal: NeXaT  w zbiorze kukurydzy
Złoty medal: NeXaT w transporcie
Złoty medal: NeXaT w zbiorze soi

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody