StoryEditor

Kuhn Optimer L 12000– brona talerzowa w wersji XXL

Wielkoobszarowe gospodarstwa wymagają wydajnego sprzętu uprawowego. Odpowiedzią firmy Kuhn na potrzeby takich rolników jest brona talerzowa Optimer L 12000.
10.07.2019., 17:07h
Wzrost mocy jaką oferują nowoczesne ciągniki rolnicze sprawia, że by w pełni wykorzystać potencjał traktora konieczne są coraz szersze i bardziej wydajne maszyny rolnicze.

Tak też jest w przypadku bron talerzowych marki Kuhn. Producent na zorganizowanych niedawno pokazach polowych zaprezentował nowy model brony talerzowej Optimer L 12000. Maszyna charakteryzuje się szerokością roboczą aż 12 m, co sprawia, że wydajność takiego zestawu wynosi 18 ha na godzinę.

Przy tak szerokiej maszynie bardzo ważne jest kopiowanie nierówności terenu. Dlatego też każdy z segmentów maszyny jest niezależny, co sprawia, że poszczególna sekcja uprawowa dopasowuje się do ukształtowania powierzchni pola.

Ważnym aspektem jest także ograniczenie drgań skrajnych sekcji. W celu zapewniania stabilnej pracy, w skrajnych sekcjach producent zastosował dodatkowe siłowniki hydrauliczne wraz z akumulatorami, które ulokowane są wewnątrz ramy, co skutecznie ogranicza możliwość podskakiwania najbardziej oddalonych sekcji. Uzębione talerze robocze odpowiedzialne za uprawę gleby mają średnicę 510 mm i są chronione przed kamieniami za pomocą elastomerów.

Przed każdą sekcją znajduje się koło prowadzące. W maszynie o szerokości roboczej 12 m są 4 koła, a w mniejszym modelu (9 m) 2 koła.

Głębokość pracy maszyny regulujemy na wale oraz na wspomnianych kołach prowadzących. Zakres regulacyjny wynosi od 2,5 do 12,5 cm. Podczas nawrotów cała maszyna porusza się na wałach doprawiających. Masa brony wynosząca 12 (1 tona na każdy metr szerokości roboczej) sprawia, że sprzęt bez trudu zagłębia się w rolę i utrzymuje zadaną głębokość pracy nawet w warunkach skrajanej suszy.

Maszyna na czas transportu składana jest hydraulicznie. Po złożeniu nawet 12 m model może bez trudu poruszać się po drogach publicznych, gdyż jego szerokość nie przekracza 3 m, a wysokość 4 m.
Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 20:01