StoryEditor

Nowości od Väderstad Cultus HD 425 i Carrier XT 425. Jak radzą sobie podczas zrywania ścierniska?

Ponad 20 lat temu firma Väderstad jako pierwsza wprowadziła na polski rynek maszyn rolniczych bronę talerzową. Doświadczenie producenta zatem zobowiązuje do projektowania niezwykle wydajnych i o wysokiej jakości maszyn uprawowych.
31.08.2023., 22:08h

W tym roku szwedzki koncern przygotował dwie nowe propozycje w tym zakresie, a my mieliśmy okazję je zobaczyć podczas pracy w polu...

Brona talerzowa Carrier XT 425

 Pierwsza z nich to półzawieszana brona talerzowa Carrier XT. Testowany model ma szerokość roboczą wynoszącą 425 centymetrów, ale brona ta może występować również w wariantach o szerokości 525 i 625 centymetrów. Jej niewątpliwymi zaletami są wszechstronność, a przede bardzo dobre utrzymywanie odpowiedniej głębokości uprawy. Taką właściwość uzyskano dzięki możliwości regulacji odpowiednich kątów natarcia talerzy.

Zmiana tych wielkości odbywa się w zależności od głębokości pracy. Podczas płytkiej uprawy każdy z talerzy nacina szeroki pas gleby, przy głębokiej pracy natomiast zmiana kąta natarcia powoduje, że talerz tnie wąski pas ziemi, co maksymalizuje wymieszanie resztek pożniwnych i minimalizuje ryzyko zapychania się maszyny. Co ważne, kąty natarcia talerzy, a tym samym głębokość uprawy mogą być modyfikowane elektrohydraulicznie przez operatora bezpośrednio w ciągniku.

 

Kultywator Cultus HD 425

 Drugą prezentowaną przez Väderstad maszyną jest zawieszany kultywator Cultus HD przeznaczony do głębokiej uprawy gleby. Jego atutami są wysoka jakość uprawy oraz wygoda obsługi. Odpowiednią jakość pracy uzyskano poprzez rozmieszczenie zębów kultywatora w odległości co 26 lub 27 centymetrów. Takie zagęszczenie pozwala uzyskać efekt bardzo dobrego przemieszania resztek pożniwnych z glebą.

Podobnie jak w przypadku brony Carrier XT, tu również operator może modyfikować głębokość pracy urządzenia elektrohydraulicznie . Ponadto operator ma również do dyspozycji modyfikację intensywności działania niwelatorów zębów kultywatora. Przy zmianie głębokości ich pracy niwelatory same dostosowują się do  pracy zębów, co sprawia, że operator nie musi tego na bieżąco monitorować i regulować.     

 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 04:27