StoryEditor

Nowy siewnik mechaniczny Horsch

Mechaniczny sposób dozowania nasion ma wiele zalet. Największa z nich to znacznie lepszy rozkład nierównomierności poprzecznej nasion niż w siewnikach gdzie nasiona transportowane są pneumatycznie.
18.02.2021., 10:02h
Być może konstruktorzy Horsch wychodzili z tego samego założenia opracowując nowy siewnik Versa 3 KR. Jednak dziś siewnik mechaniczny, co potwierdza nowa konstrukcja Horscha, znacznie różni się od popularnych przed laty rozwiązań. Warto dodać, że Versa 3 KR to pierwszy siewnik Horsch z mechanicznym dozowaniem nasion.

W siewniku Versa 3 KR wykorzystano elektryczny napęd, a przekazanie napędu i budowa aparatów są całkowicie nowymi konstrukcjami. Każdy aparat wysiewający połączony jest z napędowym wałem pośrednim przez zespół kół zębatych. Dzięki temu można w zależności od potrzeb tworzyć różne konfiguracje ścieżek technologicznych, a także generować różne rozstawy rzędów, np. od 12,5 poprzez 15 i 30 cm do nawet 45 cm. Wszystkich zmian dokonuje się bez używania narzędzi. Każdy aparat składa się z wąskiego elementu do wysiewu roślin drobnonasiennych np. rzepak i grubszych nasion. Nad każdą częścią aparatu zlokalizowane są zasuwy. Koła dozujące można demontować i wymieniać w zależności od wysiewanego gatunku.

Skrzynia nasienna siewnika Versa 3KR standardowo ma pojemność 900 l. Po zamontowaniu nadstawek można ją zwiększyć do 1500 l.

Siewnik nabudowany jest na znanej z siewnika Express 3KR bronie wirnikowej Kredo. Ma ona 10 wirników, które mogą być wyposażone w system szybkiej i bez narzędziowej wymiany zębów. Dostępne są elementy robocze z płytkami węglika spiekanego, co zapewnia ich długą żywotność.  Trapezowy wał pierścieniowy zagęszcza glebę bezpośrednio pod redlicę.

W siewniku Versa 3 KR zastosowano nowe dwutalerzowe redlice DuoDisc, których konstrukcja opiera się na sprawdzonych elementach redlic TurboDisc. DuoDisc są połączone z ramą siewnika Versa za pomocą sprężyn płaskownikowych.

Wszystkie elementy obsługowe maszyny zostały umieszczone z lewej strony siewnika. Głębokość siewu i nacisk redlic (opcjonalnie hydrauliczny) reguluję się za pomocą klucza uniwersalnego. Wykonanie próby kręconej nie sprawia trudności dzięki napędowi elektrycznemu. Można ją również przeprowadzić za pomocą bezpłatnej aplikacji HORSCH MobileControl. Koryto do wykonania próby kręconej jest również wyciągane na lewą stronę. Versa 3 KR jest już dostępna w sprzedaży, a pierwsze dostawy na polski rynek są planowane na przełomie sierpnia i września 2021 roku.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 07:40