Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Opinie rolników z NBOR: Ładowarka teleskopowa JCB

Zasięgnęliśmy opinii wśród rolników, którzy ocenili swoje ładowarki teleskopowe w Niezależnym Badaniu Opinii Rolników. Dziś maszyna JCB.

Dawid Konieczka21 maja 2019, 13:54
To jest podstawowa maszyna, bez niej nie da się już funkcjonować – tak o ładowarce teleskopowej JCB 531 70 Agri mówi Marcin Śpica, który jest operatorem sprzętu w gospodarstwie położonym w miejscowości Gostycyn w woj. kujawsko-pomorskim. Właścicielem gospodarstwa o powierzchni 250 ha nastawionego na produkcję roślinną jest Andrzej Rosentreter, który prowadzi także firmę usługową dla rolnictwa.

Ładowarka do wszystkiego


Ładowarka trafiła do gospodarstwa w 2014 roku, i do tej pory na jej liczniku nakręcono 1300 godzin. Jej podstawowe zadania to prace przeładunkowe zboża w magazynie płaskim, załadunek wapna i nawozów w workach big-bag. Okazuje się, że maszyna z teleskopem jest niezastąpiona przy pracach rozbiórkowych.

– Nasza ładowarka sporo pracowała w lesie – mówi właściciel gospodarstwa. To wynik nawałnicy z sierpnia 2017 r., której epicentrum było w pobliżu Gostycyna (odległość do Tucholi to tylko 15 km). Operator ładowarki chwali ją za wygodny joystick. Wskazuje, że jego dużą zaletą jest przycisk umieszczony w dolnej części dźwigni, który umożliwia zmianę kierunku jazdy. To wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba sięgać ręką do dźwigni z lewej strony pod kierownicą. Kabina z dość wysoko umieszczoną podłogą jest przestronna, a wysiadanie nie sprawia problemów.

Ładowarka wyposażona jest w tylny zaczep do przyczep. Śpica mówi, że korzystają z niego rzadko, bo załadowana do pełna przyczepa z nawozem jest zbyt dużym obciążeniem dla układu napędowego ładowarki.

Problemem, który ujawnił się w ładowarce są cewki elektryczne włączania biegów. Jeśli maszyna intensywnie pracuje i mocno zagrzeje się, elektronika wyrzuca błąd i napęd wyłącza się. Niedogodność ta występuje na 2. i 3. biegu, czyli przełożeniach najczęściej używanych.

ładowarka teleskopowa JCB

Operator z Gostycyna mówi, że serwisanci dilera już namierzyli problem, teraz trzeba wymienić cewki i czekać, czy problem będzie się powtarzał.

Śpica mówi, że w ładowarce, którą pracuje, regulowano już ślizgi z tworzywa sztucznego w przedniej części teleskopu. W planach jest regulacja ślizgów tylnych we wnętrzu teleskopu. Operator JCB chwali maszynę za wentylator chłodnicy ze wstecznymi obrotami. Ułatwia to czyszczenie chłodnicy i perforowanych blach, przez które zasysane jest powietrze. Serwisy olejowe po upływie gwarancji wykonywane są w gospodarstwie.

Oceń sprzęt w NBOR


Jeśli Ty również używasz ładowarkę oceń ją na stronie nbor.pl. Większa liczba ocenionych maszyn to bardziej wiarygodne oceny dla każdej marki. Na stronie nbor.pl można ocenić także inne maszyny rolnicze. Warto z tego skorzystać, przecież nie ma nic bardziej wiarygodnego jak ocena sprzętu przez kolegów po fachu.Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)