StoryEditor

SIMA: Brona kompaktowa Väderstad Carrier skończyła 20 lat

Pierwszy na świecie kompaktowy agregat talerzowy Väderstad Carrier zaprojektowano dokładnie 20 lat temu we Francji. Dziś trudno wyobrazić sobie szybką płytka uprawę ścierniska bez tych maszyn.
25.02.2019., 12:02h
Uzyskanie równej i płytkiej uprawy z dużą prędkością przy dobrym wymieszaniu resztek pożniwnych z glebą, a następnie jej zagęszczenie by umożliwić szybkie kiełkowanie nasion. Taki cel przyświecał pomysłodawcom. Zapotrzebowanie na taki sprzęt, jako pierwsi zgłosili rolnicy z Francji. Od tego czasu do rolników trafiło ponad 20 tys. maszyn.

– Właśnie we Francji podczas posiłku w restauracji z naszym długoletnim pracownikiem Joëlem Plançonem na serwetkach zaczęliśmy szkicować nowe narzędzie. Jeszcze przed posiłkiem mieliśmy pierwsze podstawowe cechy Carriera – wspomina Crister Stark, prezes, innowator i współwłaściciel Väderstad (na zdjęciu). Historia zatoczyła koło, bo właśnie w trakcie 78 edycji targów Sima we Francji szwedzki producent inauguruje jubileusz.
 


Wysoka intensywność pracy, jaką oferuje brona Carrier, wynika z uprawy prowadzonej przez dwa rzędy dysków/ Tracze w pierwszym rzędzie odrzucają glebę na bok, podczas gdy tarcze drugiego rzędu zrzucają ziemię z powrotem. Aby zmaksymalizować wydajność i poprawić dopasowanie do nierówności terenu zdecydowano się zamontować każdy talerz na indywidualnie amortyzowanym ramieniu.

Dodajmy, że podczas obchodów 20-lecia pierwszego na świecie kultywatora dyskowego Väderstad wciąż rozwija koncepcję Carriera. Warto wspomnieć m.in. o wale CrossCutter, który pozwala na bardzo płytką uprawę (2,5 cm). To znacznie ułatwia walkę z chwastami samosiewami.

NOWY SIEWNIK TEMPO
Targi Sima były też okazją do prezentacji nowych siewników Tempo L. Nowy Tempo L 8 ma 8 sekcji wysiewających, 3000-litrowy zbiornik na nawozy i może pracować w rozstawie 700-800 mm.

Jak informuje Väderstad, dzięki łatwej zmianie liczby jednostek rzędów z 8 na 12 maszyna oferuje dużą wszechstronność dla rolnika. Po skonfigurowaniu jako maszyna 8-rzędowa rozstaw rzędów można ustawić w zakresie od 700 do 800 mm. Podczas gdy 12-rzędowa konfiguracja umożliwia wąskie odstępy między rzędami od 450 do 508 mm.

Nowy 3 000 litrowy zbiornik na nawóz, dostępny dla wszystkich modeli Tempo L 8, 12 i 18-rzędowych, wyposażony jest w taki sam system dozowania, co podstawowy zbiornik o poj. 5 000 litrów. System dozowania Fenix III może dostarczyć do 350 kg nawozu na hektar przy prędkości sadzenia 15 km/h. Podkreślmy, że nowy siewnik Tempo L 8, a także nowe rozwiązanie dla wysiewu nawozów i nowe alternatywne odstępy między rzędami dla Tempo L 12 i Tempo L 18 zostaną wprowadzone do produkcji w listopadzie 2019 roku.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 15:49