StoryEditor

Udoskonalona brona talerzowa Amazone Catros: raport z pracy

To już trzecia odsłona kompaktowej brony talerzowej Amazone Catros. Teraz dostępne są także maszyny zawieszane w wersji składanej hydraulicznie. Oto spostrzeżenia z pracy broną o szerokości 5 m.
Andreas Huesmann
04.02.2024., 08:00h

Trzecia generacja bron talerzowych Amazone Catros 03 dostępna jest już od 2015 roku. Do tej pory maszyny z talerzami o średnicy 510 mm w wersji zawieszanej na TUZ ciągnika oferowane były wyłącznie w wersji sztywnej o szerokościach 2,5 i 3 m. Do tego dochodziły maszyny z oznaczeniem TX, czyli półzawieszane, składane, z podwoziem jezdnym przed wałem zagęszczającym o szerokości od 7 m. Przedział pośredni od 4 do 7 m wypełnia teraz nowa, zawieszana i hydraulicznie składana wersja z oznaczeniem "03-2". W prezentowanym modelu 5003-2 oznaczenie 500 mówi o szerokości roboczej podawanej w cm. Liczba 3 informuje o trzeciej generacji Catrosa, a liczba 2 zdradza, że maszyna wyposażona jest w hydraulicznie składaną ramę. Jeśli brona ma składane podwozie za wałem zagęszczającym, wtedy w oznaczeniu modelu brony Catros znajdziemy litery TS. Naszą maszynę sprawdziliśmy podczas uprawy ścierniska po życie zebranym na kiszonkę.

Łatwe zaczepianie

Brona Amazone Catros 5003-2 wyposażona jest w punkty sprzęgowe dla kategorii 3 lub 4N. Jest tylko jeden otwór do mocowania dolnych haków, ale sworznie montażowe są tak zatoczone, że pozwalają wykorzystywać kule różnych kategorii. Do łącznika górnego są dwa otwory. Przewody hydrauliczne oznaczone są kolorami i mają dodatkowo wygodne uchwyty ułatwiające podłączanie (w teście 4 przewody). Wszystkie sworznie są zabezpieczone przed obracaniem – tak powinno być. Dobrze, że rama pozbawiona jest zakamarków, dzięki czemu na maszynie nie gromadzi się zbyt dużo ziemi. Wpływa to także korzystnie na masę całkowitą, brona jest lżejsza o 270 kg w odniesieniu do poprzednich modeli. W wyposażeniu podstawowym bez wału sprzęt o szerokości 5 m waży 2400 kg. Oceniana maszyna wraz z pojedynczym wałem UW 580 z pierścieniami o średnicy 580 mm, wykonanymi z profilu U ważyła 3240 kg.

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andreas HuesmannAndreas Huesmann
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 12:05