StoryEditor

Wynalazki rolników: Modernizacja koła napędowego wyciągu łańcuchowego

Wyciąg obornika, który użytkuję ma już ponad 50 lat – mówi Paweł Wawrzyniak, hodowca bydła z Bieganowa w woj. wielkopolskim. Przed wieloma laty zmodernizował koło napędowe wyciągu łańcuchowego. Problemem wyciągów łańcuchowych jest wydłużanie, a dokładniej wycieranie w miejscu styku kolejnych ogniw łańcucha. Z tego powodu wraz z upływem czasu ogniwa nie wpasowują się dokładnie na koło napędowe i łańcuch spada.
31.05.2024., 09:15h

Nowe koło napędowe

– Po licznych modernizacjach oryginalnych kół postanowiłem wykonać nowe koło napędowe wg mojego pomysłu. Działa już niezawodnie od ponad 30 lat – mówi Wawrzyniak.

image
Technika, tap 6/2024, wynalazki rolników, modernizacje maszyn, pomysły rolników, Paweł Wawrzyniak, wyciąg obornika, modernizacja napędu wyciągu obornika
FOTO:

Ale jedno koło napędowe na końcu wyciągu nie rozwiązało problemu, ponieważ wydłużony łańcuch nie wpasowywał się w koła w miejscach, gdzie łańcuch prowadzony jest pod kątem nawet 90 stopni, np. na końcu obory. W tych miejscach rolnik zastosował gładkie koła, więc wydłużone ogniwa przestały być problemem.

Zobacz także: Wynalazki rolników - przyczepka samochodowa za ciągnikiem

Regulowany rozstaw zębów

– Najważniejszym elementem mojego koła jest płyta z symetrycznie rozmieszczonymi po obwodzie otworami, która w miarę zużywania łańcucha pozwala zmieniać lokalizację zębów na kole – mówi rolnik.

Na płycie montowanych jest 5 zębów, tutaj rolnik wykorzystuje śruby M12. Otwory do mocowania zębów, które napędzają łańcuch, rozmieszczone są na 5 okręgach o różnej średnicy. Aby napęd działał jeszcze bardziej niezawodnie, Wawrzyniak dysponuje drugim kompletem zębów o mniejszej grubości, co pozwala na dokładne prowadzenie łańcucha po kole.

– Początkowo pierwsza płyta miała grubość 10 mm, ale gdy łańcuch był zbyt luźny spadał i często wciskał się pomiędzy płytę z otworami a oś napędową przekładni. Druga płyta o większej grubości rozwiązała ten problem, teraz gdy łańcuch spadnie, to tylko na dół – mówi rolnik.

Płyty z otworami zostały wykonane w zaprzyjaźnionych pobliskich warsztatach ślusarskich. Zęby rolnik wykonał we własnym zakresie. Wszystko wykonywane było przed laty, więc trudno mówić dzisiaj o kosztach modernizacji. Warto dodać, że w miarę zużywania przykręcane zęby są napawane, aby nie doprowadzić do ich nadmiernego zużycia. Rolnik podkreśla, że dzięki modernizacji może znacznie dłużej używać łańcuchów, dzięki czemu obniża koszty utrzymania wyciągu.

150 zł dla Ciebie!

Masz interesujące rozwiązanie? Chciałbyś podzielić się swoim pomysłem i zyskać uznanie wśród kolegów po fachu z całej Polski? Nie zwlekaj, zgłoś swój pomysł do naszej rubryki, prześlij krótki opis wynalazku i kilka zdjęć. Warto podać też swój telefon – tylko do wiadomości redakcji. Nasz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 20:13