StoryEditor

Amazone, Bosch i Xarvio razem przeciw chwastom

Projekt SmartSprayer powstał przy współpracy firm Bosch, xarvio i Amazone. Celem było automatyczne identyfikowanie chwastów w uprawach rzędowych w czasie rzeczywistym i błyskawiczne podejmowanie decyzji dotyczących oprysku danej rośliny.
28.02.2020., 23:02h

SmartSprayer jest kolejnym etapem w zakresie punktowego oprysku. Opryskiwanie przeprowadza się tylko tam, gdzie jest to konieczne. W zależności od warunków możliwa jest oszczędność od 20 do 60% wydatków na herbicyd.

Wcześniej na rynku znane były rozwiązania, mogące jedynie rozróżniać zielone rośliny od gleby. SmartSprayer może odnaleźć chwasty ukryte w uprawach rzędowych i traktować je w odniesieniu do poszczególnych roślin. Kamera rozróżnia uprawy i chwasty przy użyciu sztucznej inteligencji, a oświetlenie LED pozwala na prace po zmroku. Pojedyncza kamera skanuje obszar o szer. 1,1 m, dzięki czemu każdy fragment pola obserwowany jest przez cztery kamery.

Z kolei system Xarvio oblicza określoną populację chwastów w czasie rzeczywistym w celu podjęcia decyzji o zastosowaniu środka. Oprogramowanie uwzględnia rodzaj uprawy, czas stosowania i strategię dotyczącą leczenia chwastów.

SmartSprayer jest wyposażony w normalną technologię do aplikacji powierzchniowej, dzięki czemu w pewnych warunkach można również przełączać między opryskiem punktowym a normalną aplikacją powierzchniową.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 04:50