StoryEditor

Platforma 365FarmNet rośnie w siłę

Pandemia koronawirusa nie przeszkodziła w prezentacji najnowszych rozwiązań wspierających zarządzanie gospodarstwem dostępnych w ramach platformy 365FarmNet. W zorganizowanej za pośrednictwem Internetu konferencji prasowej wzięło udział ponad 20 dziennikarzy.
29.04.2020., 17:04h

Rozwijana od 2013 roku międzynarodowa platforma 365FarmNet działa obecnie w 25 krajach, z czego Polska należy do czołówki pod względem liczby użytkowników/powierzchni zarządzanych gospodarstw.

– W Polsce platforma 365FarmNet obsługuje już gospodarstwa o łącznej powierzchni ok. 1 mln hektarów – powiedział w trakcie zdalnej konferencji Jarosław Adamczak, dyrektor zarządzający 365FarmNet Polska. Użytkownicy programu do zarządzania gospodarstwem mogą korzystać z narzędzi udostępnionych przez 35 partnerów, producentów maszyn i firm z branży. Warto podkreślić, że znaczna część z aplikacji jest bezpłatna.

BASF AgSolutions Finder

Pierwszą z prezentowanych nowości jest udostępniony przez koncern BASF moduł BASF AgSolutions Finder – wirtualny doradca agronomiczny. Rozwiązanie jest wsparciem rolników, którzy mają problemy z prawidłowym rozpoznaniem chorób czy chwastów, które występują na ich plantacjach. Tym bardziej więc – trudno im dobrać właściwy środek, który powinni w danej sytuacji zastosować.

– Podstawową zaletą BASF AgSolutions Finder jest fakt, że umożliwia on najszybsze znalezienie rozwiązania problemów, które rolnik zastanie na swoim polu – wyjaśnia Cezary Urban, dyrektor działu Agricultural Solutions BASF Polska. Znając podstawowe informacje o danym stanowisku, zasianej odmianie, przedplonie oraz prowadzeniu uprawy: bardziej czy mniej intensywnej, rolnik jest w stanie w ciągu 2 minut zidentyfikować agrofaga oraz znaleźć skuteczny środek do jego zwalczania. Co ważne, nowy moduł może również „podpowiedzieć”, kiedy i jakiego regulatora wzrostu użyć w danej uprawie.

Nowy moduł BASF w programie 365FarmNet podpowiada jaki środek zastosować, aby zwalczyć daną chorobę czy chwasty, uwzględniając wiele czynników, takich jak m.in. dokładną lokalizację pola, fazę rozwojową, odmianę i wcześniej stosowane zabiegi. Zgromadzone w programie 365FarmNet dane o gospodarstwie i uprawach automatycznie zostaną zaimportowane do nowego modułu i odpowiednio w nim przetworzone.

– Dodatkowo, przy rekomendacji mamy też od razu informację i kontakt do najbliższego dystrybutora danego środka oraz link do sklepu BASF online, gdzie można go zamówić lub dowiedzieć się o nim więcej – wyjaśnia Monika Cieniawska, regionalny doradca ds, sprzedaży i rozwoju rynku 365FarmNet.

Dwa bezpłatne moduły

Analiza składników pokarmowych to nazwa nowego modułu, który jest już dostępny na platformie 365FarmNet. W nowym module mamy podgląd nawożenia w bieżącym i poprzednich sezonach. Możemy analizować nawożenie i koszty: ogółem wszystkich upraw, konkretnego gatunku lub jednej odmiany, nawożenia na wyszczególnionym polu, w całym gospodarstwie, a nawet w kilku gospodarstwach, zastosowane nawozy mineralne i organiczne, ale też analizę poszczególnych makro- i mikroelementów.

Aplikacja umożliwia szybki podgląd i analizę nawożenia przeprowadzonego na danym polu, jeżeli rolnik na bieżąco dokumentuje zabiegi w programie 365FarmNet.

Drugą nowością od 365FarmNet jest funkcja Map Center – Moje mapy. Map Center umożliwia naniesienie na siebie kilku map (przy ustawianej przezroczystości), dzięki czemu można przeanalizować np. zależność zasobności gleby w fosfor lub pH gleby, na plon. – W zależności od potrzeb możemy je przeglądać, analizować i wyciągać z nich niezbędne dla nas wnioski – wyjaśnia Monika Kozłowska, regionalny doradca ds. sprzedaży i rozwoju rynku 365FarmNet. Do Map Center można zaimportować pliki w formacie .shp o maksymalnej pojemności 10 MB. Program automatycznie odpowiednio przypisuje wgrywany plik do właściwego folderu, np. mapy zbiorów czy mapy prób glebowych. To ułatwia później ich odnalezienie – dodaje.

– Aktualnie wciąż usprawniamy ten moduł, już wkrótce będzie można umieścić w nim takie informacje, jak na przykład: linie referencyjne przejazdów równoległych A-B, mapy z systemem melioracyjnym, czy mapy z charakterystycznymi elementami, jak głazy, słupy energetyczne, studzienki melioracyjne, bagna, a także miejsca szczególnie zachwaszczone lub porażone przez patogeny. Dodatkowo, chcemy, aby w przyszłości ten moduł służył do tworzenia map aplikacyjnych – zapowiada.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 18:42