StoryEditor

Zdjęcia satelitarne upraw oszczędzą nawóz: aplikacje rolnicze

Jedną z dróg do oszczędności nawozu jest precyzyjne dawkowanie, odpowiednio do potrzeb. Pomocne są aplikacje, wykorzystujące satelitarne zdjęcia pól. Jak rolnicy wykorzystują satelity w swoich gospodarstwach?
10.03.2023., 16:03h

Zdjęcia satelitarne z pól

Choć nie ma lepszego sposobu na weryfikację stanu uprawy niż oko doświadczonego rolnika, to w przypadku większych gospodarstw często nie da się objechać wszystkich pól, szczególnie gdy są rozległe i znajdują się na bardzo zróżnicowanym terenie. Dziś w zasięgu ręki mamy łatwo dostępne zdjęcia naszych upraw, wykonane przez satelity. Pozwalają na szybką identyfikację zmian na polach.

Widoczne okiem satelity zmiany kondycji upraw mogą być powodowane m.in. przez chwasty, choroby grzybowe bądź szkodniki, szkody łowieckie, nieodpowiednie nawożenie, występującą w trakcie wegetacji suszę. Zdjęcia pozwalają też oceniać zawartość fosforu, potasu czy pH.

Odwiedziłem więc trzech rolników, którzy korzystają z satelitarnych zdjęć swoich pól, a zdobyta w ten sposób wiedza wpływa na pracę w ich gospodarstwie.

Aplikacja do precyzyjnego nawożenia: SatAgro

Mapy ułatwiają podejmowanie decyzji, np. co do nawożenia czy terminu koszenia upraw – mówi Łukasz Wlekły, który wraz z bratem prowadzi 220-hektarowe gospodarstwo w północnej części woj. wielkopolskiego. Trzy lata temu rolnik postawił na aplikację SatAg...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 21:08