StoryEditor

Baterie, biogaz i wodór: maszyny rolnicze na paliwa alternatywne

Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w maszynach rolniczych jest nadal rzadkością. Dostępne są rozwiązania wykorzystujące energię elektryczną skumulowaną w bateriach, biogaz czy wodór. Wprowadzenie ich na dużą skalę w krótkim terminie na razie jest niemożliwe.
17.02.2023., 11:02h

Paliwa alternatywne nie są nowością. Najbardziej znanym przykładem jest gaz, wytwarzany ze spalania drewna, stosowany do napędu ciągników rolniczych w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. Od tej pory nie pojawiła się żadna sensowna alternatywa dla oleju napędowego. Jednak ze względu na nowe okoliczności, przepisy i drożejące cały czas paliwa, alternatywne źródła energii znowu stają się interesujące.

Napęd elektryczny tylko niskiej mocy

W przemyśle samochodowym powszechnie wykorzystuje się napędy elektryczne zasilane z baterii. Technologia ta nie jest stosowana w ciągnikach o dużej mocy. Zgodnie z dzisiejszym stanem techniki akumulator do ciągnika dużej mocy miałby masę 15 ton, gdyby miał zgromadzić taką samą ilość energii, jak zbiornik ON o pojemności 800 l. Również czas ładowania takiej baterii były zbyt długi – znacznie dłuższy niż tankowanie ON. Dwukrotne ładowanie baterii w ciągu doby nie byłoby możliwe.

Z tego powodu ciągniki rolnicze zasilane energią elektryczną z akumulatorów dostępne będą jedynie w niskich przedziałach mocy. Przykładem jest tutaj produkowany na razie w niewielkich ilościach Rigitrac SKE 40 o mo...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 13:21